Aglomeracja: Kiedy zmienić opony na zimowe?

  • 28.10.2019, 05:31 (aktualizacja 31.10.2019, 14:31)
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: Kiedy zmienić opony na zimowe?
Choć nie nakazuje tego polskie prawo, to kierowcy co roku zadają sobie pytanie - kiedy należy zmienić opony na zimowe?

W Polsce to kierowcy decydują o tym, na jakich oponach będą jeździć przez cały rok. Zmiana opon w okresie zimowym jest rozsądnym rozwiązaniem, na które decyduje się większość posiadaczy samochodów. Eksperci twierdzą, że najlepszy moment na wymianę opon na zimówki jest, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7°C, czyli zazwyczaj między październikiem a listopadem. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństw związanych z jazdą na oponach nieprzystosowanych do danych warunków. Wielu z nich czeka na gwałtowny spadek temperatury, a niektórzy nawet na pierwszy śnieg. 
- Wszystko jest zależne od pogody. Większość kierowców musi się przekonać o tym na swojej skórze i dopiero jak spadnie śnieg,  wtedy szybko, na hura, chcą wymienić opony. Teraz jest mnóstwo zakładów, gdzie szybko wymieni się opony. Klientów którzy zmieniają ogumienie, nie patrząc jaka jest pogoda, jest może z 10-15%, inni czekają, aż będą się ślizgać - mówi mechanik Radosław Sikora, który swój warsztat  w Ostrowie prowadzi już od 1986 roku
Radosław uświadamia również o konsekwencjach jazdy na oponach letnich w sezonie zimowym - inna jest droga hamowania, przyczepność, większe spalanie, które jest nieekonomiczne, a koła mogą wpadać w poślizg.
-Niektórzy klienci jeżdżą na oponach całorocznych, nawet gdy jest bardzo duży śnieg. Ale wtedy to już nie ma zastosowania. Całoroczne mają sens tylko, gdy zimy są słabe, nie ma śniegu. Tak samo np. jadąc w góry trzeba mieć opony zimowe - ostrzega mechanik. 
Używanie opon nieprzystosowanych do warunków jest niebezpieczne i może być tragiczne w skutkach, prowadzić do wypadków.
Wiki

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe