Ostrów: Pierwsza szkoła Montessori w Ostrowie Wielkopolskim

  • 25.10.2019, 04:22
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Pierwsza  szkoła Montessori w Ostrowie Wielkopolskim
Placówki Montessori w Polsce istnieją na wszystkich szczeblach edukacji, funkcjonują jako przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie. Znajdują się na terenie całego kraju, od niedawna również w Ostrowie Wielkopolskim. Ostrowska placówka jest trzecią taką w Wielkopolsce.

Montessori to rewolucyjna metoda edukacji, która zakłada, że dziecko ma naturalną chęć poznawania, więc najefektywniej uczy się w atmosferze wolności i swobody, a najlepsze wyniki w nauce osiąga, gdy coś je pasjonuje i nikt mu nie przeszkadza w procesie poznawczym. Placówki Montessori mają za zadanie stworzyć warunki, w których dziecko będzie rozwijać się w naturalny sposób, zdobywając poszczególne umiejętności i wiedzę bez stresu, w odpowiednim dla siebie tempie. Różnią się od innych szkół, zamiast  tradycyjnych klas, ławek i nauczycieli są sale z miejscami wyznaczonymi do pracy i mentorzy, którzy pomagają dzieciom i ukierunkowują je, pozostawiając im dużą swobodę. Program nauczania jest indywidualny dla każdego ucznia, nie ma presji czasu, nie ma ocen i rywalizacji -  ocena ma charakter opisowy i jest przygotowywana kilka razy w roku.
Według twórcy tej metody, dr Marii Montessori, włoskiej psycholog, która prowadziła badania nad rozwojem dzieci i twórczo wdrażała je w życie, dziecko tworzy samo siebie, ale w ścisłej interakcji z otaczającym je środowiskiem. 
,,Montessori Szkoła Życia' - to miejsce, w którym uczniowie otrzymują o wiele więcej niż zwykłe wykształcenie. Jesteśmy dumni z tego, że tworzymy wyjątkowe, fascynujące środowisko, otwarte na wszystkich uczniów i promujące rozwój zarówno akademicki, jak i osobisty. Uczniowie i ich rodziny są mile widziani w naszej dynamicznej i wspierającej społeczności." - piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej. 

W piątek 18 października w Ostrowie odbyło się pierwsze spotkanie nowo otwartej szkoły - Montessori Szkoła Życia.  Podczas spotkania uczniowie wraz z rodzicami mieli okazję uczestniczyć w warsztatach "O uczeniu słów kilka...." prowadzonych przez dyrektorkę szkoły,  Kamilę Chatian. Dzięki nim poznali i przećwiczyli praktyczne umiejętności, które ułatwiają uczenie się i sprawiają,  że jest ono efektywniejsze i przyjemniejsze. Był to również czas poznania się i sympatycznych rozmów przy kawie. 
Nowo otwarta szkoła należy do Fundacji Królowej Świętej Jadwigi założonej przez Olę i Marcina Sawickich którzy od 20 lat prowadzą placówki Montessori oraz wspierają uczniów z Edukacji Domowej.

WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe