Powiat Ostrowski: Drugie miejsce dla Lewkowa

  • 24.10.2019, 10:48
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Drugie miejsce dla Lewkowa
Sołectwo Lewków na podium konkursu „Jeden dzień w sołectwie - przyroda, kultura, tradycja”.

Wydarzenie organizowane było przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Panie zajęły drugie miejsce, otrzymując tym samym 6 tysięcy złotych. Była to czwarta edycja konkursu.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym, zespoły konkursowe musiały zachęcić do odwiedzenia swojej miejscowości. W ciekawy i nietuzinkowy sposób pokazać walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe, atrakcje oraz bazę turystyczną. Przygotowaniem folderu zajęła się Danuta Jonak. W publikacji znalazły się zdjęcia i opisy najważniejszych miejsc w Lewkowie pod kątem historyczno-przyrodniczym. Panie przesłały również zdjęcie potrawy wraz z przepisem z drobiu, która mogła stać się daniem finałowym. Sołectwa, których projekty oceniono najwyżej zostały zaproszone do drugiego etapu.

Finał odbył się w Poznaniu. Panie z KGW przygotowały golonkę z indyka z owocowymi deserami. Całość uzupełniał pięknie przygotowany stół, z jesiennymi akcentami. Danie oczarowało smakowo jury.

W tegorocznej edycji do konkursu przystąpiło 56. sołectw, do ścisłego finału przeszło 30.

Sołectwo Lewków startowało we wszystkich czterech edycjach konkursu. W pierwszej, w 2016 roku, zajęły 27. miejsce, do degustacji przygotowały wówczas pasztet z królika i kaczki w sosie żurawinowym oraz czosnkowym. W drugiej edycji, w 2017 r., zajęły 4. miejsce i serwowały kaczkę jak u Lipskich z kluseczkami. W trzeciej odsłonie zmagań konkursowych, w 2018 roku, zajęły 7. miejsce, przygotowując udka kacze faszerowane pieczarkami z czerwoną kapustą.

W organizację oraz w przygotowania poszczególnych etapów konkursu: folderu promującego sołectwo Lewków, dań regionalnych, wystroju stołu, zaangażowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lewkowie oraz Rada Sołecka z sołtys miejscowości Marią Karolak na czele. Reprezentację sołectwa Lewków tworzyły wspólnie: Danuta Jonak, Janina Kałużna, Stefania Kątna oraz Teresa Mania.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe