Kalisz: Jubileusz polskiej sieci archiwalnej

  • 24.10.2019, 09:28 (aktualizacja 28.10.2019, 09:16)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Jubileusz polskiej sieci archiwalnej
W tym roku polska sieć archiwalna obchodzi swój jubileusz.

Sto lat temu Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Z tej okazji w Archiwum Państwowym w Kaliszu odbyła się uroczysta promocja wydawnictwa "Sto dokumentów na stulecie. Wybór materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu".
Gości powitała dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. Dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych mówił o roli instytucji zarządzających narodową spuścizną oraz współczesnych wyzwaniach stojących przed archiwami.
Jubileuszowe wydawnictwo stanowi wybór 100 dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu wraz z obszernym opracowaniem pisemnym i bibliografią dla każdego obiektu. Najstarszy pochodzi z XVI wieku. To niepowtarzalne materiały świadczące o historii Polski, miast i wsi położonych na terenie regionu kaliskiego w granicach byłego województwa kaliskiego. Publikacja ukazała się w ramach ogólnopolskiej serii wydawniczej dofinansowanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.
Wydawnictwo przygotowały: Anna Bestian-Zając, Maria Doktór i Edyta Pietrzak pod redakcją dr Grażyny Schlender.
W uroczystości wzięli udział m. in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek, pracownicy archiwów oraz miłośnicy historii Kalisza i regionu.
KC
Fot. Katarzyna Ciupek

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe