Ostrów: PiS chce ponownego przeliczenia głosów

  • 22.10.2019, 18:26
  • Ryszard Binczak
Ostrów: PiS chce ponownego przeliczenia głosów
W poniedziałek 21 października PiS złożyło wnioski do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych, w celu ponownego przeliczenia głosów. Wnioski dotyczą 6 okręgów wyborczych do Senatu, w tym okręgów nr 95 i 96, gdzie zwyciężyli Ewa Matecka i Janusz Pęcherz.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło wnioski o ponowne przeliczenie głosów w okręgach nr: 12, 75, 92, 100 oraz 95 (powiaty: kępiński, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski) i 96 (Kalisz oraz powiaty: jarociński, kaliski, pleszewski). W okręgu nr 95. Ewa Matecka (KO) zdobywając 80 084 głosów, pokonała Łukasza Mikołajczyka (PiS), na którego zagłosowało 77 780 wyborców. Natomiast w okręgu nr 96. mandat senatorski przyznano Januszowi Pęcherzowi (KO), który uzyskując 72 579 głosów, wyprzedził Andrzeja Wojtyłę (PiS), którego poparło 70 993 osób.

PiS zwyciężył w wyborach do Sejmu, jednak utracił większość w Senacie, zdobył 49 mandatów, a opozycja 51. W okręgu nr 95 oddano 6 221 nieważnych głosów, a w 96 - 5 444.

Senator Ewa Matecka na swoim profilu na Facebooku zamieściła komentarz odnośnie zaistniałej sytuacji: ,,Serdecznie dziękuję za wszystkie głosy poparcia i troski, jakie docierają do mnie z Państwa strony w związku z wnioskiem partii rządzącej o ponowne przeliczenie głosów w naszym okręgu wyborczym. Chciałabym uspokoić Państwa, zwracając uwagę na fakt, że głosów nieważnych (będących podstawą tego wniosku) oddano tu mniej niż cztery lata temu. Wszelkie dane przemawiają więc za tym, aby uznać Państwa wybór jako ostateczny i niepodważalny, a prawo do ponownego przeliczenia głosów jest prawem demokracji i nie można nikomu zabronić powoływania się na nie. Raz jeszcze dziękuję, że myślicie Państwo o mnie w takich momentach. Przekonuję się dzięki Wam ponownie, że podobne odruchy solidarności międzyludzkiej są w naszej niełatwej rzeczywistości wartością największą''.

Łukasz Mikołajczyk poproszony o opinię odpowiada: ,,Szanowni Państwo. Nie chcę komentować sprawy dotyczącej wyborów w moim okręgu i ewentualnego, ponownego przeliczenia głosów. Sprawa dotyczy mnie bezpośrednio zatem komentarz byłby niezręczny. Mogę jedynie odnieść się co do zasady do tego problemu. Prawo przewiduje instytucję protestu wyborczego i korzystanie z tego prawa przez partie polityczne w sytuacji sporych wątpliwości nie powinno budzić zdziwienia. Wyników ewentualnego, ponownego przeliczenia głosów nikt obawiać się nie musi. Wierzę w demokratyczne mechanizmy i demokratyczne instytucje kontrolne. Nie pozostaje nic innego, niż cierpliwie poczekać na rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy złożonych protestów''.

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe