Kalisz: XIX kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy

  • 16.10.2019, 04:23
  • Ryszard Binczak
Kalisz: XIX kwesta na ratowanie zabytkowych kaliskich cmentarzy
1 listopada Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, po raz dziewiętnasty organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie zabytkowych nekropoli przy kaliskiej Rogatce.

Kwesta odbędzie się w godz. 8.00 - 16.00, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej.
- Apelujemy o włączenie się do tegorocznej akcji – zarówno w charakterze kwestarzy, jak i darczyńców – mówił Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza. - Dzięki życzliwości i zrozumieniu dla tej szlachetnej idei, jaką jest ratowanie zabytkowych cmentarzy, udaje się pozyskać wykonawców, którzy realizują prace remontowe.
O szczegółach poinformowali także: Jarosław Dolat, z kaliskiego oddziału PTTK oraz Anna Woźniak, główny specjalista ds. ochrony zabytków z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.
W ubiegłym roku, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zostały zebrane środki na wykonanie konserwacji nagrobka osoby zasłużonej dla sprawy odbudowy wolnej Polski – kaprala Bolesława Bogackiego, pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim, przy ul. Górnośląskiej. Był on żołnierzem 3. Szwadronu 2. Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie, w 1920 r. W grobie tym pochowano również, w 1950 r., Władysława Otto, warszawskiego kompozytora. Już dziś możemy oglądać nagrobek po zakończonych pracach. Ich koszt wyniósł 19.800 zł. Środki z ubiegłorocznej kwesty zostały przeznaczone na częściowe opłacenie faktury wykonawcy w wysokości 14.500 zł. Do zapłacenia pozostała jeszcze kwota 5.300 zł, która będzie uregulowana po bieżącej zbiórce.
Kolejnym obiektem wybranym do konserwacji będzie nagrobek Haliny Sutarzewicz – nauczycielki języka polskiego, badaczki tradycji literackich miasta i Honorowej Obywatelki Kalisza. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Haliny Sutarzewicz, dlatego też, by uhonorować jej dokonania, rozpoczynamy zbiórkę na konserwację nagrobka.
Środki finansowe, uzyskane w minionych latach, umożliwiły m.in. wykonanie następujących prac: przy grobach Adama Chodyńskiego ‒ patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka; remont dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa; remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921), powstańca styczniowego; adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka ‒ na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej. Na cmentarzu prawosławnym przeprowadzono prace przy grobowcach rodzinnych Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów oraz Daraganów, a na cmentarzu ewangelicko-augsburskim naprawiono ogrodzenia przy kaplicy Repphanów. Wykonaliśmy renowację przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego.
Wśród wolontariuszy zbierających datki do puszek są ludzie kultury ‒ znani aktorzy, bibliotekarze, artyści, samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK oraz młodzież. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną, czerwoną puszkę oraz imienny identyfikator.
Czekamy na osoby chętne do zaangażowania się w kwestę jako wolontariusze, którzy z czerwoną puszką będą zabiegać o środki na ratowanie nagrobka młodego patrioty i żołnierza oraz Haliny Sutarzewicz. Każda złotówka przekazana na rzecz odnowy nagrobków na zabytkowych kaliskich cmentarzach to symboliczna cegiełka, pomagająca chronić i zachować bezcenne dziedzictwo kulturowe.
Swój akces do grona kwestarzy zgłaszać można w kaliskim Oddziale PTTK, przy ul. Targowej 2, tel. 509-360-171. Tam też można uzyskać bliższe informacje o szczegółach organizacyjnych dotyczących zbiórki.

Fot. Magdalena Bartnik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe