Ostrów: Jedzenie Zamiast Bomb i Wolna Różawa

  • 15.10.2019, 19:00 (aktualizacja 20.10.2019, 20:53)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Jedzenie Zamiast Bomb i Wolna Różawa
Food Not Bombs to inicjatywa społeczna, polegająca na darmowym wydawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny. Działacze z Ostrowa co 2 tygodnie spotykają się, by pomagać potrzebującym.

"Kiedy miliony ludzi codziennie głoduje to jak to możliwe, że nadal wydaje się tyle pieniędzy na kolejne bezsensowne wojny?!" - piszą przedstawiciele organizacji. 
Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food not Bombs) to ogólnoświatowa inicjatywa non-profit podejmowana przez setki niezależnych, autonomicznych grup. Akcja ma na celu pomoc potrzebującym, a jej  ideą przewodnią jest ukazanie, że Władza wydaje pieniądze na niepotrzebne zbrojenia, podczas gdy  wielu ludzi głoduje lub umiera z głodu.
Organizacja zaczęła się rozwijać w latach 80. XX wieku, z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge (USA), wywodzi się z protestów antynuklearnych i antywojennych. Aktualnie akcja odbywa się regularnie na całym świecie, również w wielu miastach w Polsce, w tym w Ostrowie Wielkopolskim.
Działacze Food Not Bombs podczas spotkań przygotowują i wydają wegańskie lub wegetariańskie, ciepłe posiłki dla osób potrzebujących - bezdomnych, bezrobotnych, ubogich.  Składniki na posiłki pozyskują głownie darmowymi środkami, odzyskując warzywa nadające się do spożycia, chronią je przed zmarnowaniem.  Chodzą po rynkach, sklepach spożywczych i supermarketach prosząc o warzywa, które sprzedawcy zamierzają wyrzucić, z powodu kończącego się terminu ważności lub niskiego popytu. Oprócz jedzenia, aktywiści dla potrzebujących gromadzą także ciepłą odzież. 
W ten sposób organizacja chce szerzyć wśród ludzi świadomość, że na całym świecie marnuje się ogromne ilości jedzenia, podczas gdy ludzie umierają z głodu. Zdaniem działaczy głód na świecie wynika z  polityki instytucji państwa, rząd woli inwestować  pieniądze podatników w przemysł zbrojeniowy, zamiast przeznaczyć je na pomoc ubogim. 
Wszystkie posiłki organizowane przez FND są wegańskie lub wegetariańskie, by udowadniać, że przygotowanie w pełni wartościowego i smacznego posiłku jest możliwe bez zabijania zwierząt, a dieta wegańska nie musi być droga.
Wśród działaczy panuje "Zasada Otwartości" tzn. każda zainteresowana grupa ludzi może otworzyć sekcję Jedzenie Zamiast Bomb, bez pytania o zgodę ruchów w innych miastach. Każdy, kto wyrazi chęć, może przyjść na przygotowywanie bądź rozdawanie żywności, a także każdy, bez wyjątku, może otrzymać darmowy posiłek. 
13 października na deptaku w Ostrowie odbyło się pierwsze spotkanie ostrowskiego FND w nowym sezonie. Aktywiści przygotowali gulasz pomidorowo-paprykowy, wydawanie jedzenia spotkało się z dużym zainteresowaniem. Podczas wydarzenia odbyła się  akcja solidarnościowa z Rożawą i Kurdami - "Stop tureckiej agresji na Rożawę!"
Zebrani przedstawiciele FND rozdali ulotki informujące o tym, co obecnie dzieje się w Różawie. 
"W ostatnim czasie Turcja ostrzelała i zbombardowała obóz uchodźców Ain Issa, zaatakowany został również cywilny konwój, zginęło 11 osób, 74 osoby zostały ranne. Nastąpił też atak na główną przepompownię wody pitnej dla Hasaki i Serekaniye. Ludność została pozbawiona dostępu do wody. Jako kolektyw Jedzenie Zamiast Bomb Ostrów Wielkopolski stanowczo sprzeciwiamy się tureckim zbrodniom! Dziękujemy wszystkim za przybycie i wsparcie!" - piszą na swojej stronie na Facebooku. 
Kolejne spotkanie Food Not Bombs w Ostrowie odbędzie się 27 października o godzinie 14.00 obok budynku poczty przy ulicy Kolejowej. 
WIKI

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe