Ostrów: Ostrów z Flagą Honorową Rady Europy

  • 11.10.2019, 07:24 (aktualizacja 16.10.2019, 13:45)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrów z Flagą Honorową Rady Europy
W Ostrowskim Centrum Kultury Valeriu Ghiletchi, członek zgromadzenia parlamentarnego Rady Europy przekazał na ręce prezydent Beaty Klimek Flagę Honorową Rady Europy.

Tym samym Ostrów Wielkopolski dołączył do elitarnego grona miast europejskich, w tym dwóch miast polskich, które zdobyły tę prestiżową nagrodę. Nagroda przyznawana jest miastom wyróżniającym się poprzez działania w zakresie współpracy międzynarodowej oraz aktywność międzynarodową i zasługi dla promocji idei jedności europejskiej.

Flaga Europy stanowi drugi z czterech etapów w wyłanianiu laureatów ustanowionej w 1955 roku przez Komitet Ministrów Rady Europy – Nagrody Europy. Dyplom Europy, który stanowił pierwszy etap nagrody, miasto zdobyło w 2017 roku. Nagrodę wręczono władzom miasta Ostrowa Wielkopolskiego podczas sesji Rady Europy w Strasbourgu. Uzyskanie Flagi Honorowej jest warunkiem przyznania kolejnych trofeów – Odznaki Honorowej oraz Nagrody Europy. Flaga Europy łączy symbolikę czystego, błękitnego nieba i ,,doskonałej" liczby 12 złotych gwiazd, symbolizujących związek narodów Europy.

- Ostrów Wielkopolski to bardzo ambitne miasto mądrych i pracowitych ludzi - mówiła podczas uroczystości prezydent Beata Klimek. - Mieszkańców, którzy czerpią radość i satysfakcję z bycia pełnoprawnymi Europejczykami. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie przemiany ustrojowe, które 30 lat temu rozpoczęły się właśnie od Polski. To dzięki nim, od 1991 roku nasz kraj jest członkiem Rady Europy, a od 15 lat – jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Bez tego nie było dzisiaj swobody przepływu: ludzi, kapitału, usług czy towarów, a jakość życia nie zwiększyłaby się w tak istotnym i wyraźnym stopniu. Ostrów Wielkopolski od wielu już lat współpracuje też z naszymi zagranicznymi partnerami, wnosząc swój samorządowy wkład w upowszechnianie idei integracji europejskiej oraz budowania dobrych relacji między narodami. Szczególnie ważne i bliskie są dla nas relacje z naszymi partnerami: Miastami Delitzsch i Nordhausen w Niemczech, a od niedawna – również z francuskim Miastem Bergerac. Można powiedzieć, że razem tworzymy dziś mały, samorządowy Trójkąt Weimarski. I głęboko wierzymy, że przed nami coraz więcej szans i możliwości - nie tylko na zacieśnianie wzajemnych więzi, ale także na pozytywne przykłady dla innych społeczności, które nie prowadzą jeszcze współpracy w tak szerokim, międzynarodowym zakresie.

Ostrów Wielkopolski oceniany był pod kątem działalności na poziomie międzynarodowym – pod uwagę brana była organizacja imprez (w tym m.in. Międzynarodowej Konferencji Komunalnej organizowanej w 2017 r. w Ostrowie Wielkopolskim), wydarzeń kulturalnych i sportowych, współpracę z miastami partnerskimi – z Nordhausen, Delitzsch, Bergerac. Istotne były także działania międzynarodowe realizowane przez ostrowskie szkoły, w tym m.in. udział w programach UE, wymiany uczniowskie, organizacja konkursów o tematyce europejskiej oraz obchodów Dni Europy, a także za działania realizowane przez instytucje miejskie i organizacje działające w Ostrowie Wielkopolskim.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe