Powiat Ostrowski: Nowy Król Kurkowy

  • 05.10.2019, 04:16
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Nowy Król Kurkowy
W Psarach odbyła się intronizacja nowego króla Kurkowego - święto Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sieroszewicach.

Kurkowe Bractwa Strzeleckie to jeden z najstarszych ruchów społeczno-obronnych w Europie. Pierwotnie bractwa miały uczyć mieszczan posługiwania się bronią, na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Bractwa kształtowały postawy patriotyczne, w duchu chrześcijańskich tradycji. Za datę rozpoczęcia działalności bractwa w Sieroszewicach przyjmuje się 19 lipca 1925 roku, choć przypuszcza się, że swoje początki miało nawet 100 lat wcześniej. Po II wojnie światowej ówczesne władze rozpoczęły likwidację bractw kurkowych. Członkowie zlikwidowanych bractw nie poddali się i podejmowali działania na rzecz odrodzenia ruchu. Ze względu na uwarunkowania polityczne był to powolny proces, bractwa zaczęły się masowo odradzać dopiero po 1989 roku. 10 lat później, z inicjatywy Krzysztofa Portasiaka,  reaktywowano Kurkowe  Bractwo Strzeleckie w Sieroszewicach. Obecnie bractwa kurkowe funkcjonują jako działalność  o charakterze społecznym,  co roku organizują  konkurs na króla kurkowego. Istotne jest pielęgnowanie staropolskich i patriotycznych tradycji ruchu, organizowanie ćwiczeń, treningów i zawodów strzeleckich jak również rozwijanie sportowej sprawności strzeleckiej i sprawności ogólnej.
Król kurkowy to najważniejsza godność w bractwie, zostaje wybrany podczas corocznych konkursów strzeleckich. W Psarach odbyła się intronizacja Sieroszewickiego Króla Kurkowego, nowym królem  został Waldemar Skorupa, przydomek "Przenikliwy". Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w intencji bractwa, zorganizowanej na sali wiejskiej w Psarach. Po intronizacji odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia. 
W. Kohnke

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe