Powiat Kaliski: Opera "Straszny Dwór" skradła serca

  • 30.09.2019, 18:37
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Opera "Straszny Dwór" skradła serca
W Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku odbyło się tradycyjne, coroczne Powiatowe Spotkanie z Kulturą.

Wydarzenie było znakomitą okazją do uhonorowania działających na terenie powiatu kaliskiego osób, zespołów ludowych, orkiestr dętych, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń za wkład i zaangażowanie w działalność na rzecz rozwoju i promocji powiatu kaliskiego w dziedzinie kultury. Wydarzenie uświetniła opera Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór" w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwerystetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Uroczystość mająca na celu nagrodzenie najwybitniejszych osób i podmiotów działających w sferze kultury rozpoczęła się od przywitania gości przez starostę kaliskiego Krzysztofa Nosala i burmistrza gminy Opatówek Sebastiana Wardęckiego. Później natomiast w wypełnionej po brzegi sali fortepianowej Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku rozpoczęto część oficjalną niedzielnej uroczystości. W trakcie jej trwania nagrodzono tegorocznych laureatów. Nagrody wręczali starosta kaliski Krzysztof Nosal, wicestarosta kaliski Zbigniew Słodowy, przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz przedstawiciele poszczególnych gmin, które tradycyjnie były wnioskodawcami osób i podmiotów wyróżnionych jako najwybitniejsze w zakresie działalności w obszarze kultury za miniony rok. Podczas Powiatowego Spotkania z Kulturą przyznano łącznie: 3 nagrody honorowe oraz 13 nagród finansowych.
Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody honorowe otrzymali: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Rychnów, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pruszków, Grupy Taneczne działające przy Gminny Ośrodku Kultury w Opatówku ("MICO DANCE", "MICO DANCE JUNIOR", "CDN...", "CDN Mini2", "CDN Junior"),
Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego nagrody finansowe otrzymali: Stanisław Niklas dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie, Lucjan Dymarczyk kierownik Kapeli Ludowej Brzeziny, Zenon Kucharski instruktor muzyczny Zespołu Pieśni Brzezinianki, Mariola Kubiak instruktor i choreograf Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego w Morawinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Godzieszach Wielkich, Donatę Paruszewską nauczyciela języka polskiego i historii w Szkole Podstawowej w Koźminku, Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Liskowie, Zespół Przedszkolny w Korzeniewie, Gminny Ośrodek Kultury w Opatówku, Barbara Kaczmarek Kierownik Grupy Śpiewaczej Stawiszynianki, Oddział „Turków” Iwanowice - Straż Wielkanocna, Stowarzyszenie „Wiwat Orkiestra Dęta i Marżoretki” w Żelazkowie.

W trakcie Powiatowego Spotkania z Kulturą wręczono także list gratulacyjny mieszkance gminy Opatówek -  Ewie Martinek, która otrzymała wyjątkowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Akademii Nauk na najlepszą oryginalną pracę twórczą doktoranta w roku 2018, w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. W 2018 roku - w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego - napisała książkę o swojej rodzinnej miejscowości, pt. „Szulec - wieś cudu św. Józefa”, która została wydana przez Fundację "Inicjatywa dla Opatówka".
Tuż po części oficjalnej na scenę wkroczył profesor Ryszard Cieśla, który wprowadził publiczność w tajniki estradowej opery Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór", którą we wspaniałym stylu wykonali utalentowani studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
MM
Fot. Agnieszka Forster

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe