Ostrów: RZZO walczy z uciążliwym odorem

  • 24.09.2019, 08:49 (aktualizacja 30.09.2019, 19:39)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: RZZO walczy z uciążliwym odorem
Spółka RZZO prowadzi szereg działań, by zminimalizować uciążliwości związane z powstającymi odorami i zapachami związanymi z funkcjonowaniem zakładu. Wsłuchują się także w głosy mieszkańców osiedla, by wspólnie znaleźć jak najlepsze rozwiązanie tego problemu.

Zarząd Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów doskonale zdaje sobie sprawę, że działająca przy ul. Staroprzygodzkiej instalacja jest w pewnym stopniu uciążliwa dla okolicznych mieszkańców. Nikt nie ukrywa faktu powstających odorów i wydzielanych zapachów związanych z funkcjonowaniem tego obiektu.

– Dostrzegamy problem i nie przechodzimy w tej sprawie do porządku dziennego - mówi Andrzej Strykowski, prezes RZZO w Ostrowie. – Prowadzimy różnego rodzaju działania, by uciążliwości w związku z naszą działalnością zminimalizować.

Pojawiające się zjawisko odorów jest związane z rosnącą ilością odpadów dostarczanych do Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Kilka lat temu, przed rozbudową zakładu, przetwarzano połowę ilości zmieszanych odpadów komunalnych.Odpady są dostarczane z terenu 22 gmin zamieszkiwanych przez blisko 320.000 mieszkańców. Tu warto zaznaczyć, że każdy z tych samorządów ma odmienny regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach, ze zróżnicowaną częstotliwością odbioru odpadów. Procesy gnilne zachodzą często już na posesji mieszkańca, zanim odpad trafi na instalację w Ostrowie.

Należy także zwrócić uwagę, że w bliskim sąsiedztwie składowiska oraz instalacji mbp funkcjonują zakłady prowadzące działalność przemysłową, które mogą również być źródłem odorów i nieprzyjemnych zapachów. W pobliżu znajdują się liczne pola uprawne i obiekty związane z działalnością rolniczą, które też mogą być i na pewno są źródłem niekorzystnych odorów. Sezon późnoletni i jesienny w rolnictwie to okres, kiedy intensywnie stosowane są nawozy naturalne (obornik, gnojowica). Zgodnie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej jak również przepisami Ustawy o nawozach i nawożeniu nawozy naturalne przykrywa się lub miesza z glebą nie później niż następnego dnia po ich zastosowaniu. Stosowanie nawozów niezgodnie z tymi przepisami i zaleceniami powoduje uciążliwości zapachowe.

Spółka RZZO, zdając sobie sprawę z faktu powstających odorów i wydzielanych zapachów związanych z funkcjonowaniem obiektu, dokonuje zabiegów dezodoryzacyjnych polegających na punktowym oprysku specjalistycznymi preparatami niwelującymi przykry zapach i rozbijającymi cząstki odorantów (merkaptany, metan, siarkowodór).

- Zabiegi te wykonujemy w zależności od potrzeb nawet kilka razy w tygodniu – mówi Andrzej Strykowski. - Regularnej dezodoryzacji podlega hala sortowni, gdzie w systemie ciągłym, od godziny 7.00 do 23.00, pracuje pięć stacji dozujących specjalistyczne preparaty.

To nie koniec działań spółki w tym kierunku. Zarząd RZZO podjął decyzję o zmianie technologii przetwarzania niektórych rodzajów odpadów (przetwarzanie w zamkniętych bioreaktorach), co również zminimalizuje uciążliwości odorowe. Jest to jednak proces długotrwały, wymagający zmiany dokumentów planistycznych, jak również posiadanych zezwoleń, pozwoleń i decyzji.

Warto zaznaczyć, że w polskim prawodawstwie brak jest aktów prawnych regulujących kwestię powstających uciążliwości odorowych, jak również przeciwdziałaniu im. Niemniej jednak RZZO dokłada wszelkich starań, aby uciążliwości i negatywne skutki działalności w miarę możliwości technologicznych i organizacyjnych minimalizować.

Pracownicy RZZO wsłuchują się także w głosy mieszkańców Osiedla nr 7 Zacisze – Zębców, na terenie którego znajduje się zakład. W Szkole Podstawowej nr 6, 18 września br., odbyło się spotkanie Kingi Wieczorek - Nowickiej, dyrektor RZZO, z przedstawicielami Rady Osiedla nr 7. Jednym z tematów dyskusji był problem pojawiających się odorów i związanych z tym uciążliwości wynikających dla mieszkańców. Podczas merytorycznej dyskusji obie strony wspólnie szukały jak najlepszego rozwiązania tej sprawy.

- Jedną z propozycji, jaka padła podczas spotkania, jest zwiększenie ilości nasadzeń w pasie zieleni wokół zakładu RZZO - mówi Kinga Wieczorek – Nowicka. -W najbliższych dniach odbędzie się wizja lokalna z udziałem specjalistów, którzy przedstawią dobór gatunków drzew jak również termin realizacji zadania.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe