Aglomeracja: W najbliższy weekend Forum Nowej Ewangelizacji!

  • 24.09.2019, 08:32
  • Ryszard Binczak
Aglomeracja: W najbliższy weekend Forum Nowej Ewangelizacji!
Pod hasłem „Kościół jest Młody” w dniach od 27 do 29 września 2019 r. odbędzie III Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej. Wydarzenie będzie zorientowane wokół tematyki ewangelizacji młodych. Zaproszeni są nie tylko kapłani czy siostry zakonne, ale również osoby świeckie: katecheci, rodzice, młodzież i wszyscy, którym zależy na sercu przyszłość młodego pokolenia.

W pierwszym dniu Forum (piątek) wstęp jest wolny; by uczestniczyć w drugim dniu (sobota) obowiązują zapisy; ostatni dzień stanowią otwarte spotkania ewangelizacyjne.

Całość rozpocznie się w piątek wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kaliszu wspólną modlitwą oraz konferencją dla formatorów młodzieży wygłoszoną przez abp. Grzegorza Rysia. Kolejnym punktem programu piątkowego wieczoru będzie „Stand Up” dla młodych, który przygotuje i poprowadzi „Kompania Jonatana” z Wrocławia wspólnie z kaliskim stowarzyszeniem „Tratwa”. Na koniec dnia przewidziano Eucharystię, w której wezmą udział abp Grzegorz Ryś i bp Edward Janiak, którą zwieńczy Apel Jasnogórski i wspólna agapa.

W sobotę, 28 września, uczestnicy Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej spotkają się w kościele Świętej Rodziny gdzie rozpoczną drugi dzień Forum od wspólnej modlitwy uwielbienia oraz Mszy św. pod przewodnictwem biskupa Łukasza Buzuna. Po Eucharystii przejdą do auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie wysłuchają wykładów. Pierwszą konferencję nt. „Pozytywny potencjał młodzieży a współpraca z rodzicami i nauczycielami” wygłosi Paweł Lewicki, z wykształcenia psycholog rodzinny, trener i instruktor trenerów programu profilaktycznego Archipelag Skarbów. Specjalista w dziedzinie profilaktyki młodzieżowej i wspierania zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży w oparciu o Model Profilaktyki Zintegrowanej, prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci.Kolejny wykład pt. „W realu i w sieci – jak docierać z Ewangelią do młodych” przedstawi dr hab. Monika Przybysz, która jest specjalistą w zakresie public relations oraz social media. Współtworzy i analizuje kampanie społeczne. W latach 2012-2017 była rzecznikiem prasowym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. Pasjonat wykorzystania mediów oraz zarządzania kryzysowego w Kościele.

Temat „Chrystus najpiękniejszą młodością świata - priorytet kerygmatu” podejmie ks. dr Andrzej Kowalski, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu. Ukończył studia na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie i tam obronił doktorat. W diecezji odpowiedzialny jest za referat ds. nowej ewangelizacji i formacji wiernych świeckich. Ponadto jest diecezjalnym wizytatorem katechetycznym, dyrektorem Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej, a także koordynatorem wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Należy do Stowarzyszenia Katechetyków Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

Po południu „Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu” krótko zaprezentuje brat Wojtek z Taizé, który urodził się we Wrocławiu, jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. Do ekumenicznej wspólnoty z Taizé wstąpił w 2005 roku, a śluby wieczyste złożył 3 lata później. Jest tam jednym z czterech polski braci. Następnie uczestnicy wysłuchają panelu dyskusyjnego zatytułowanego „Rekolekcje szkolne – szansa do wykorzystania”, który poprowadzi s. dr Natalia Musidlak ZSNM oraz będą mogli wziąć udział w jednym z pięciu seminariów tematycznych (do wyboru): „Młodzi Młodym”, „Wiara i młodość”, „Alpha dla Młodzieży”, „Kurs Eureka” lub „Młodzi na progu”. Drugi dzień Forum zakończy się modlitwą o dar ewangelizacji.

Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej zakończy się w niedzielę, 29 września spotkaniami ewangelizacyjnymi dla młodych, które odbędą się w niedzielne popołudnie w kilku kaliskich parafiach: Katedra, Bł. M. Teresy, Miłosierdzia Bożego, Św. Rodziny, Św. Gotarda, Podwyższenia Krzyża.

Organizatorem III Forum Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej jest powołany w kwietniu 2013 r przez bp. Edwarda Janiaka Zespół Koordynacyjny ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej pod przewodnictwem ks. kan. Dominika Wodniczaka – proboszcza parafii Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim.

W pierwszym dniu Forum (piątek) wstęp jest wolny, by uczestniczyć w drugim dniu (sobota) obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzenia, informacje dotyczące prelegentów oraz formularz zapisów znajdują się na stronie internetowej Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji Diecezji Kaliskiej: www.nowaewangelizacja.org.pl

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe