Powiat Ostrowski: 40 lat OSP Borowiec

  • 18.09.2019, 05:03
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: 40 lat OSP Borowiec
15 września odbyła się uroczystość Jubileuszu 40-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowcu. Podczas uroczystości strażacy przemaszerowali przez Sobótkę i Borowiec ze sztandarami. Zostały także wręczone medale i odznaczenia.

OSP Borowiec została powołana do życia w 1979 roku z inicjatywy prezesa Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Borowcu - Ryszarda Raka i prezesa Zarządu Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych w Ostrowie Wielkopolskim - Zygmunta Lubienieckiego. Przez 40 lat swojej działalności, członkowie OSP Borowiec aktywnie brali udział w licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych, zawodach sportowych, służyli mieszkańcom i współpracowali z lokalnymi organizacjami. Budowali jednostkę w poczuciu odpowiedzialności i zgodzie.

Pierwszym prezesem OSP Borowiec w latach 1979-1992 był Zenon Juskowiak, jego następca Ryszard Tomczak do 1999r sprawował tę funkcję, a następnie pałeczkę przejął Józef Antoniak, prezes w latach 1999-2003. Kolejnym prezesem OSP Borowiec był Zbigniew Kwiatek, to właśnie w tym okresie zaszło najwięcej zmian, m.in.: remiza przeszła remont, sukcesywnie podniesiono poziom wyszkolenia i wyposażenia OSP, jednostka otrzymała zakupiony z budżetu gminy Ostrów Wielkopolski samochód, który przeznaczono do celów pożarniczych. Zbigniew Kwiatek sprawował tę funkcję przez 15 lat, od 2003 aż do 2018 roku. Obecnym prezesem, od 2018 roku, jest Nina Uciechowska, od wielu lat zaangażowana w działalność Koła Gospodyń Wiejskich, od 2000 członkini OSP w Borowcu, gdzie reprezentowała swoją jednostkę w zawodach sportowo-pożarniczych.

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu do kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Sobótce, gdzie odbyła się koncelebrowana msza święta w intencji strażaków, którą odprawili: proboszcz parafii w Sobótce – ks. Jan Ignasiak i ksiądz kapelan Krzysztof Rutkowski.

-Jesteśmy winni tym ludziom pamięć. Dziękujemy za tych wspaniałych ludzi, którzy mieli ideę, by w tych wioskach pomagać ludziom w potrzebie, służyć ludziom i Bogu. Tak długo jak będziemy te piękne idee pielęgnować, (...) tak długo będziemy istnieć - mówił ksiądz Krzysztof Rutkowski.

Następnie na placu przed salą wiejską w Borowcu odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której członkowie OSP zostali uhonorowani medalami i odznaczeniami. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem na sali wiejskiej.

WIKI

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe