Powiat Ostrowski: Przedszkole we Wtórku oficjalnie otwarte

  • 16.09.2019, 10:28
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Przedszkole we Wtórku oficjalnie otwarte
Radość, zachwyt i szczęście towarzyszy od nowego roku szkolnego dzieciom z publicznego przedszkola we Wtórku.

Najmłodsi mają wiele powodów do zadowolenia. 2 września rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę w murach nowego przedszkola. Obiekt jest piękny i nowoczesny. Natomiast 12 września oficjalnie oddano go do użytku. Pierwsza cześć uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam była okazja do podsumowania inwestycji, podziękowań oraz złożenia gratulacji i życzeń. Tych ostatnich było sporo.

- Różnica jest ogromna. Zostały poprawione warunki bytowe naszych dzieci. Trzeba przyznać, że sale są bardzo przestronne, przy każdej z nich jest toaleta z prysznicem, szatniami i pomieszczeniami magazynowymi. Tego w poprzednim budynku niestety bardzo nam brakowało. Dzieci miały bardzo małe pomieszczenia. Korzystały z toalet wspólnie z dziećmi szkolnymi. Wprowadzenie dzieci do nowego przedszkola zapewnia im bezpieczeństwo. Nauczyciele mogą z satysfakcją i zawodowym spełnieniem, pracować w komfortowych warunkach – mówi Iwona Tomalak, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego we Wtórku.

Wiele ciepłych słów skierowano na ręce wójta gminy Piotra Kuroszczyka oraz miejscowego radnego i sołtysa Ryszarda Ryfy. Specjalne podziękowanie złożyli rodzice, którzy nie kryją zachwytu nad inwestycją.

- Tego typu inwestycje bardzo przyciągają nowych mieszkańców do Wtórku. Dziś mogę powiedzieć, że jest to najpiękniejsza wizytówka naszej miejscowości. Podczas uroczystości nie zabrakło słów zachwytu nad nowym przedszkolem. Nic dziwnego. Jest naprawdę piękne. Takie o jakim marzyliśmy przez wiele lat. Dzieci, rodzice, nauczyciele, wszyscy jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi. W imieniu mieszkańców Wtórku i Sadowia dziękujemy wójtowi oraz całej radzie gminy – podkreślał podczas otwarcia Ryszard Ryfa, radny Gminy Ostrów Wielkopolski, sołtys Wtórku.

W części artystycznej wystąpili oczywiście najmłodsi goście. Krótki występ przedszkolaków pełen był ciepłych, serdecznych piosenek i recytacji.

Uroczyście wstęgę przecinali m.in.: wójt gminy Piotr Kuroszczyk, przewodniczący rady Piotr Śniegowski, miejscowy radny i sołtys Wtórku Ryszard Ryfa, dyrektor placówki Iwona Tomalak, z-ca dyrektora Lidia Michalak, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Grzegorowska.

Na dziedzińcu przedszkola na gości czekała jeszcze jedna miła niespodzianka. Dzieci ubrane w kolorowe koszulki, tworzyły wspólnie wyraz: DZIĘKUJEMY. W górę poszybowały balony, które miały dołączone kartki z napisem: Uroczyście ogłaszamy, że nowe przedszkole we Wtórku otwieramy! Szczęśliwy znalazca balonika, miał podany również adres mailowy szkoły, na który może przesłać informację dokąd dotarł balon.

- Budowę nowego przedszkola we Wtórku wymusiła poniekąd reforma oświaty. Powrót do szkół klas VII i VIII spowodował, że w szkołach zaczęło brakować pomieszczeń lekcyjnych. Tak było m.in.: w szkole we Wtórku. Z drugiej strony zmieniają się także czasy. Potrzebna jest nowoczesność, ładne wnętrza dla dzieci, pięknie wyposażone, stąd decyzja by wybudować obok szkoły nowe przedszkole, połączone z już istniejącą, nowoczesną kuchnią i stołówką – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Budowa przedszkola we Wtórku trwała niespełna rok. Rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Trzy przestronne sale przedszkole, przy każdej z nich, łazienka wraz z szatnią i zapleczem magazynowym. Każda z sal w zupełnie innej kolorystyce. Jednak wszystkie łączy harmonia i spójność. Dodatkową zaletą są duże, sięgające niemal do podłogi okna. Dzięki nim najmłodsi bez problemu mogą spoglądać na otaczający je świat. Przedszkole wyposażone jest m.in.: w monitoring, nowoczesną instalację wentylacyjną oraz sufity dźwiękochłonne. Przy okazji inwestycji odświeżona została elewacja zewnętrzna budynku sali gimnastycznej, tak by cała placówka tworzyła całość.

Inwestycja we Wtórku kosztowała około 1 mln 700 tys. złotych. Pieniądze w całości pochodzą z gminnego budżetu.

- Kolejne przedszkole powstanie w Topoli Małej. Inwestycja będzie gotowa we wrześniu przyszłego roku. Przetarg już rozstrzygnięto. Został już także przekazany plac budowy – dodaje wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Warto podkreślić, że w gminie Ostrów Wielkopolski od 5 lat rodzice, za 10 godzinny pobyt dziecka w przedszkolu nic nie płacą. Przedszkola są bezpłatne. Poza tym, każde dziecko w wieku od 3 do 6 lat ma zapewnione miejsce w przedszkolu.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe