Ostrów: Mural z Komedą wita przyjezdnych

  • 06.09.2019, 20:01
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Mural z Komedą wita przyjezdnych
Mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego pojawił się na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49. Jest to najnowsze przedsięwzięcie realizowane przez miasto w ramach obchodów Roku Komedy w Ostrowie Wielkopolskim.

W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz upamiętniający 50. rocznicę śmierci Komedy. W związku z tym Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego ogłosiła rok 2019 Rokiem Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. W ten sposób miasto pragnie uczcić postać wybitnego kompozytora jazzowego, który lata młodości spędził w Ostrowie Wielkopolskim. To właśnie w naszym mieście rozpoczęła się przygoda Komedy z jazzem. Choć był urodzonym poznaniakiem, jego związki z Ostrowem Wielkopolskim są niekwestionowane.
- Mural jest elementem jednego z wielu projektów realizowanych w Roku Komedy przez Miasto Ostrów Wielkopolski. Jego autorem i wykonawcą jest ostrowski artysta, Konrad Mucha Moszyński. Wizerunek kompozytora wykorzystany do projektu muralu jest spójny z tym, który pojawił się już w kwietniu tego roku na tablicach wjazdowych do miasta, w związku z kampanią „Tu Mieszkał” a pozyskany został przez Miasto z Archiwum Z.  K. Komedów/East News – informuje Ewa Janiszewska, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta.
- Jestem przekonany, że mural prezentuje się bardzo interesująco – zaznacza Sebastian Górski, zastępca prezydenta miasta. - Zamysł jego lokalizacji w bliskości dworca kolejowego jest taki, aby był dobrze widoczny da przyjezdnych odwiedzających Ostrów.  Do tej pory ta ściana była dość zaniedbana i nie sprzyjała dobremu wizerunkowi miasta. Myślę, że to barwne, dobrze eksponowane dzieło będzie spełniało oprócz estetycznej, również edukacyjną rolę i zachęcało do zapoznania się biografią wybitnego kompozytora.
Rok Komedy obfitował w wiele przedsięwzięć. Do ich realizacji włączyły się stowarzyszenia, instytucje i placówki edukacyjne.  Odbyło się wiele koncertów, wystaw, ukazały się publikacje. m.in. ósma już edycja Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy GRAND PRIX KOMEDA, koncert „JAZZ FOR KOMEDA” z cyklu Jazz w Muzeum, inauguracja kampanii promocyjnej  „Tu Mieszkał” z koncertem Włodek Pawlik Trio, galeria Street Art.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe