Ostrów: Przetarg na tężnie rozstrzygnięty

  • 06.09.2019, 04:07 (aktualizacja 09.09.2019, 14:35)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Przetarg na tężnie rozstrzygnięty
Ostrowski Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz budowę tężni, które powstaną w Parku Miejskim. To znana od wielu lat forma haloterapii. Powstały w wyniku działania tężni charakterystyczny mikroklimat posiada właściwości lecznicze.

Inhalacje stosowane są głównie w leczeniu i profilaktyce chorób górnych dróg oddechowych, ale również w przypadku m.in. alergii, nadciśnienia tętniczego i nerwicy. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Tężnia jest obiektem całorocznym  dającym możliwość obsługi wielu użytkowników w jednym czasie.
- Jest to inwestycja mocno w naszym mieście oczekiwana. Wielu ostrowian o nią dopytuje, mogę ich zatem uspokoić, że przetarg na jej projekt i budowę został już rozstrzygnięty. Następnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Od tego momentu będzie on miał 8 tygodni na przygotowanie projektu. Później ruszą prace budowlane, które zakończą się wiosną przyszłego roku. Wówczas już wszyscy będziemy mogli z niej korzystać, a inhalacje w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski zgłosił się jeden podmiot – Firma Handlowo – Usługowa BIO - KLIM z Ostrowa Wielkopolskiego i to on będzie wykonawcą inwestycji. Koszt wykonania dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz prac budowlanych wyniesie 738  897,90 zł.
- Nowa miejska inwestycja z pewnością wzbogaci ofertę rekreacyjną ostrowskiego Parku Miejskiego. Poza samymi tężniami znajdą się tu ciekawe obiekty małej architektury, które stworzą kompozycyjną całość z remontowanym właśnie amfiteatrem. Chcemy, by powstało tu miejsce wypoczynku i integracji dla mieszkańców miasta w różnym wieku – mówi prezydent Ostrowa.
Przy tężni wybudowane zostaną ciągi piesze, zamontowane będą też stojaki na rowery. Wokół wykonane zostaną nasadzenia roślin, a także montaż małej architektury. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz przeciw wandalom obiekt kontrolowany będzie przez kamery monitoringu.
Tężnie solankowe są już nie tylko domeną miejscowości uzdrowiskowych. Coraz częściej można spotkać je w centrach dużych miejskich aglomeracji, bo to także jedna z form walki zanieczyszczeniem powietrza. Solankowy mikroklimat pozwala nawilżyć oraz pobudzić drogi oddechowe, które szybciej pozbywają się zanieczyszczeń.
- Dobroczynny wypływ mikroklimatu powstającego wokół tężni doceniany jest od wieków przez kuracjuszy na całym świecie. Teraz nie będzie trzeba jeździć do sanatorium, aby skorzystać z tej formy terapii – dodaje Beata Klimek.
W dobie wszechobecnych alergii takie rozwiązanie na pewno poprawi samopoczucie i komfort życia naszych mieszkańców.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Malkontent
Malkontent 06.09.2019, 05:46
Kolejna DURNOTA , tężnie w zasmrodzonym mieście, w centrum pełnym spalin z mało przyjemnym widokiem na pałac "carycy" czyli Urząd Miejski

Pozostałe