Ostrów: Będzie Miejska Świetlica z Programem Socjoterapeutycznym?

  • 29.08.2019, 08:05 (aktualizacja 06.09.2019, 06:04)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Będzie Miejska Świetlica z Programem Socjoterapeutycznym?
Czy w Ostrowie powstanie Miejska Świetlica z Programem Socjoterapeutycznym? O potrzebie jej utworzenia mówił na ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa radny Szymon Matyśkiewicz.

Jak twierdzi radny Szymon Matyśkiewicz, wielu młodych mieszkańców naszego miasta wychowuje się w rodzinach, które, z różnych powodów, nie wypełniają w sposób właściwy swoich funkcji opiekuńczych, a nierzadko są przyczyną występowania zaburzeń zachowania i zagrożenia wykluczeniem społecznym. Wiele dzieci boryka się też z problemem dotyczącym nieodpowiednich warunków do nauki, czy możliwości spędzania czasu wolnego w sposób sprzyjający ich rozwojowi. Dom rodzinny nie zawsze zapewnia im dogodne warunki do prawidłowego rozwoju. Często dzieci z rodzin dysfunkcyjnych zamiast spędzać czas z rówieśnikami w sposób bezpieczny, wybierają zachowania ryzykowne, popadają w konflikty z prawem.

- Odpowiednim miejscem dla młodych mieszkańców naszego miasta są świetlice z programem socjoterapeutycznym – mówi radny Szymon Matyśkiewicz. - Podstawowymi celami świetlic jest zapewnienie uczestnikom poczucia bezpieczeństwa, pomoc w przezwyciężaniu kłopotów szkolnych, możliwość rozwoju zainteresowań, eliminowanie niewłaściwych zachowań oraz podwyższenie poziomu samooceny i samoakceptacji. Takie świetlice w naszym mieście są prowadzone przez organizacje pozarządowe, jednak najczęściej funkcjonują w budynkach szkoły i nie zawsze mają możliwość spełniania w pełni swoich podstawowych funkcji. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, z których najważniejszym jest umiejscowienie świetlicy w budynku szkolnym. Dla wychowanków świetlic opiekuńczo-wychowawczych z programem socjoterapeutycznym szkoła jest zwykle miejscem stresogennym z powodu kryzysów szkolnych i kłopotów w nauce. Pozostawanie w niej dłużej niż koledzy z klasy, źle wpływa na ich poczucie własnej wartości i sprzyja etykietowaniu (dla społeczności rówieśniczej, dziecko, które uczęszcza do świetlicy terapeutycznej jest „gorsze”, ma problemy). Ponadto w świetlicach umiejscowionych w szkole zwykle pracują ci sami nauczyciele, z którymi dziecko przebywa na co dzień z racji realizacji obowiązku szkolnego. Umiejscowienie świetlic poza szkołą jest najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia dziecku potrzebującemu pomocy komfortu psychicznego, z dala od środowiska, w którym ma problemy.

 

W tej sytuacji radny Szymon Matyśkiewicz złożył stosowną interpelację, w której zwrócił się z prośbą o rozważenie, w kolejnym roku budżetowym, utworzenia Miejskiej Świetlicy z Programem Socjoterapeutycznym, w której specjaliści z zakresu resocjalizacji, socjoterapii, terapii uzależnień itp. będą prowadzić zorganizowaną działalność opiekuńczą, wychowawczą i terapeutyczną, co pozwoli na racjonalne zagospodarowanie czasu wolnego od zajęć szkolnych dzieciom wymagającym wsparcia ze względu na występujące u nich zaburzenia zachowania i deficyty rozwojowe.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe