Powiat Kaliski: Rusza remont dworca PKP w Opatówku

  • 29.08.2019, 04:04
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Rusza remont dworca PKP w Opatówku
Długo wyczekiwany remont budynku dworca PKP w Opatówku wkrótce się rozpocznie. W Urzędzie Miejskim Gminy Opatówek podpisano umowę z wykonawcą.

Burmistrz Opatówka Sebastian Wardęcki przy kontrasygnacie skarbnika gminy Dagmary Gajewskiej - Pająk zwarł umowę z firmą TECH - FEN Grzegorz Osiewała - wykonawcą prac związanych z rewitalizacją dworca.


Budynek dworca PKP w Opatówku wzniesiony został na początku XX wieku. W roku 1949 linia kolejowa wraz z jej infrastrukturą przejęta została przez Polskie Koleje Państwowe. Przez cały okres swego funkcjonowania stacja miała istotne znaczenie, zarówno dla lokalnej społeczności, jak i całego kraju bowiem szlak komunikacyjny biegnący przez Opatówek był niezwykle ważny w transporcie wojskowym, towarowym oraz pasażerskim. Obecnie z opatóweckiej stacji dotrzeć można do Łodzi, Wrocławia, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Dzięki staraniom gminy Opatówek, budynek dworca od 2014 roku stanowi jej własność. Już wtedy rozpoczęto działania mające na celu przywrócenie obiektowi dawnej świetność. Udało się pozyskać unijne dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020. Całkowita wartość inwestycji to 1 739 137 zł. Wartość dofinansowania wynosi 1 417 358 zł, na pozostałą część kosztów składają się środki własne gminy Opatówek.

Budynek dworca PKP po termomodernizacji i przebudowie, zaadaptowany zostanie na cele kulturalne, oświatowe i rekreacyjne. W obiekcie tym będą mieściły się pomieszczenia, które docelowo udostępnione zostaną mieszkańcom i organizacjom funkcjonującym na terenie gminy Opatówek, dając możliwość organizacji zajęć czy spotkań o charakterze kulturalnym. Część budynku planuje się przeznaczyć na kino społecznościowe.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe