Powiat Ostrowski: Ochotnicy z Topoli Małej na podium

  • 26.08.2019, 18:04
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Ochotnicy z Topoli Małej na podium
Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli Małej na najwyższym podium podczas XVI Europejskich i XIX Krajowych Zawodach Sikawek Konnych w Racocie!

W walce o tytuł mistrza startowała zarówno drużyna męska jak i żeńska. W zawodach wzięło udział 30 drużyn. W kategorii drużyn męskich pierwsze miejsce zajęła OSP Topola Mała! W kategorii żeńskiej, jednostka OSP wywalczyła drugie miejsce. Wyjazd drużyn na zawody wsparła finansowo Gmina Ostrów Wielkopolski.

Zwycięskie drużyny męskie mogły się również ubiegać o Grand Prix Zawodów. Polskę reprezentowało OSP Topola Mała, zaś Czechy Žďár nad Sázavou. Okolicznościowy puchar wywalczyła drużyna OSP Topola Mała, zdobywając tytuł Mistrza Europy.

- Przed zawodami bardzo dużymi ćwiczymy, zarówno zespół męski jak i żeński. Zależy nam by jak najlepiej zaprezentować się na tak prestiżowych zawodach. Od kilku lat odnosimy sukces. Bardzo się z tego cieszymy! Myślę, że to zarówno zasługa naszych systematycznych treningów, zespołowej pracy no i szczęścia, które nam towarzyszy od kilku lat. – mówi Rafał Dolata z OSP Topola Mała oraz radny gminy Ostrów Wielkopolski.

Zawody w Racocie stanowią pewnego rodzaju ewenement wśród strażackich zmagań. Nie chodzi w nich bowiem tylko o zdobycie jak najlepszego miejsca, ale również o możliwość pochwalenia się zabytkowymi sikawkami, pięknymi końmi i historycznymi mundurami. A wszystkiemu przyświeca jeden cel – wspaniale się bawić. Jednakże jak sama nazwa wskazuje, impreza w Racocie posiada rangę zawodów i dlatego też nie mogło obyć się bez rywalizacji.

Każda z drużyn miała do pokonania tor przeszkód i przewrócenie za pomocą ręcznie tłoczonej wody tzw. ognika. Liczył się czas uzyskany z pokonania toru przeszkód i punktacja za prezentację drużyny i sikawki konnej. Sikawka konna z Topoli Małej jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce. Pochodzi z 1885 roku. Ten zabytkowy konny wóz gaśniczy wyprodukowano w miejscowości Paczków w Niemczech. Najpierw trafił do sąsiedniej jednostki, OSP Gorzyce Wielkie. W 1928 roku sikawkę przejęli strażacy z Topoli Małej. Do gaszenia pożaru wykorzystywana była jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Dziś ten zabytkowy wóz jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Wszystko dzięki generalnej rekonstrukcji , którą przeprowadzili sami strażacy ochotnicy na początku 2000 roku. Każdego roku drużyna OSP Topola Mała prezentuje sikawkę konną na gminnych, powiatowych, krajowych i na międzynarodowych zawodach zdobywając laury i promując gminę Ostrów Wielkopolski oraz region.

W klasyfikacji generalnej drużyn krajowych: I miejsce – OSP Topola Mała, II miejsce – OSP Gościejew, zaś III miejsce – KDP Dąbrowa, IV miejsce OSP Topola Mała ( drużyna żeńska)

W kategorii drużyn zagranicznych startowały: Žďár nad Sázavou z Czech, oraz dwa węgierskie zespoły z Sümeg i Pomáz.

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe