Powiat Ostrowski: Rachowanie w polu

  • 27.08.2019, 04:08
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Rachowanie w polu
Stała komisja ds. szacowania strat suszowych w gminie Przygodzice zakończyła właśnie przyjmowanie wniosków od rolników. Trwa ich miejscowa weryfikacja.

473. rolników złożyło w tym roku wnioski o oszacowanie szkód. Komisja powołana tu przez wojewodę miała dwa miesiące na przeprowadzenie lustracji uszkodzonych upraw, licząc od dnia zgłoszenia.
- Ze wstępnych szacunków wynika, że liczba rolników poszkodowanych przez suszę nie będzie większa od ubiegłorocznej — mówi Andrzej Pichet, przewodniczący komisji. 
Dodaje, że powierzchnia upraw dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi sięga tu 4 tys. ha., a szacunkowa wartość strat przekroczyła 7 mln zł.
Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w rejonach wsi: Chynowa, Przygodziczki i Bogufałów. Straty występują tam praktycznie we wszystkich uprawach. Najbardziej ucierpiały zboża, łącznie z kukurydzą. Protokoły po objazdach upraw i weryfikacji w gminie trafią do urzędu wojewódzkiego. Ten przypomina, że producenci rolni po oszacowaniu strat w uprawach rolnych przez komisję, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą ubiegać się m.in. o pomoc w formie kredytu preferencyjnego - zarówno obrotowego na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, jak i na odtworzenie środków trwałych.
Rolnicy mogą także wystąpić także o udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe