Kolarstwo: Nocne ściganie z mocną obsadą – II Memoriał Józefa Jankowskiego

  • 23.08.2019, 10:32
  • Ryszard Binczak
Kolarstwo: Nocne ściganie z mocną obsadą – II Memoriał Józefa Jankowskiego…
W piątkowy wieczór na trasie wyznaczonej ulicami Kalisza rywalizować będą uczestnicy Nocnego Kryterium Kolarskiego - II Memoriału Józefa Jankowskiego. Obsada wyścigu wygląda bardzo okazale. Swój udział zapowiedzieli zawodnicy z czołowych polskich ekip, w tym medaliści mistrzostw świata i Europy w kolarstwie torowym.

Józef Jankowski urodził się w 1935 roku w Piórkowie koło Opatowa. Był zawodnikiem i trenerem m.in. w takich klubach jak Społem Łódź, Górnik Konin, Polonia Piła, czy Romet Bydgoszcz. Do Kalisza przyjechał pod koniec 1975 roku i pozostał tu do momentu przejścia na kolarską emeryturę, a w 2004 roku przeprowadził się do Krakowa. Wychował kilka pokoleń znakomitych kolarzy i w olbrzymim stopniu przyczynił się do sukcesów sportowych zawodników znad Prosny, zarówno na szosie, jak i na torze. W najtrudniejszym czasie ratował też klub i obiekt przy Wale Matejki przed likwidacją. To właśnie jego pamięci poświęcony jest memoriał, którego organizację - w postaci Nocnego Kryterium Kolarskiego - zainicjowało w ubiegłym roku Kaliskie Towarzystwo Kolarskie.

W pierwszej edycji wyścigu do rywalizacji stanęło 35 kolarzy. Wygrał Szymon Krawczyk, który na złożonej z 40 rund trasie, ze startem i metą na Placu Wojciecha Bogusławskiego, zgromadził najwięcej punktów. W tym roku zmagania zapowiadają się jeszcze okazalej,
bo obsada zawodów będzie wyjątkowo mocna. Weźmie w nich udział między innymi, trenowana przez Igora Krymskiego - wychowanka Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego - torowa kadra polskich sprinterów, m.in. Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel i Rafał Sarnecki. Swoją ekipę - torowców z reprezentacji Polski średniego dystansu – wystawi też kaliski trener Jacek Kasprzak. Wystartują medaliści mistrzostw Europy i świata oraz nadzieje polskiego kolarstwa: Wojciech Pszczolarski, Adrian Tekliński, Bartosz Rudyk, Damian Sławek, Daniel Staniszewski, Filip Prokopyszyn, Adrian Kaiser i ubiegłoroczny zwycięzca Szymon Krawczyk.

Piątkowe zmagania w kategorii elity i orlików poprzedzi, zaplanowana na godzinę 19:00, oficjalna prezentacja zawodników. Start wyścigu o godzinie 19:45. Z kolei o 17:00, w restauracji KTW Park odbędzie się otwarta konferencja prasowa z udziałem trenerów
i zawodników torowej kadry Polski.

www.kalisz.pl , fot. KTK Kalisz

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe