Powiat Ostrowski: Oficjalnie na nowym

  • 20.08.2019, 14:19 (aktualizacja 21.08.2019, 10:14)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Oficjalnie na nowym
Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski oficjalnie otwarty. Uroczystość odbyła się 19 sierpnia.

-  To szczególny dzień, kiedy marzenie staje się faktem – podkreślał wójt gminy Piotr Kuroszczyk. Budynek, który jeszcze rok temu niczym nie wyróżniał się na tle innych kamienic przy ulicy Gimnazjalnej, dziś odzyskał dawny blask.
- Gruntowna modernizacja wraz z termomodernizacją przyniosła zaskakujący efekt – zgodnie podkreślali goście, biorący udział w uroczystości.
Część oficjalna odbyła się na dziedzińcu nowej siedziby urzędu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, samorządowców: na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, służb mundurowych, kapłanów, dyrektorów wszystkich podległych placówek gminnych, sołtysów, pracowników urzędu. Obecni byli również projektanci, wykonawcy oraz inspektorzy budowy na poszczególnych etapach inwestycji.

Gospodarzami uroczystości byli: Piotr Kuroszczyk wójt gminy Ostrów Wielkopolski wraz z Piotrem Śniegowskim przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski.
- Kiedy trafiła się okazja kupić budynek, który można zaadoptować jako obiekt użyteczności publicznej,  skwapliwie z niej skorzystaliśmy. Po trzech latach od momentu zakupu, dziś z wielką radością prezentujemy nową siedzibę urzędu, przy ulicy Gimnazjalnej 5. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej będzie w miejscu dawnej siedziby urzędu. Część od wejścia na prawo to nasz budynek, najważniejsze  jednak jest to, że od 1 października nie będziemy już płacić żadnych czynszów dzierżawnych – podkreślał wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Na ręce wójta oraz przewodniczącego rady trafiło wiele słów gratulacji i życzeń. Szybko się okazało, że zmodernizowana, nowa siedziba urzędu stała się niejako inspiracją do podobnych tego typu inwestycji w sąsiednich gminach. Jedno jest pewne zachwytom podczas zwiedzania budynku nie było końca.   
- Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do dzisiejszego sukcesu. Lista jest długa, jednak szczególne słowa uznania kieruję na ręce projektantów, wykonawców poszczególnych etapów inwestycji, inspektorów nadzoru budowalnego, kierowników. Patrząc dziś na nowy budynek urzędu gminy można śmiało powiedzieć, że współdziałanie ludzi przynosi niezwykłe rezultaty – mówił w swoim wystąpieniu wójt gminy Piotr Kuroszczyk.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wójt gminy Piotr Kuroszczyk, przewodniczący rady gminy Piotr Śniegowski, wicemarszałek wielkopolski Krzysztof Grabowski, Marzena Wodzińska członek zarządu województwa wielkopolskiego, starosta ostrowski Paweł Rajski, Piotr Walkowski przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego, Antoni Hadryś zastępca wójta gminy, Barbara Jurek skarbnik gminy, Katarzyna Waszak- Roszak pracownik urzędu gminy, Wiesław Janoś sołtys Zacharzewa oraz komendant Zarządu Oddz. Gminnego OSP. Budynek poświęcił ks. Paweł Wczesny z ostrowskiej Konkatedry.

- Kiedy w 2006 roku rozpoczynałem swoją pracę jako radny Gmin Ostrów Wielkopolski starałem się poznać potrzeby mieszkańców całej gminy. Oprócz tych najbardziej oczywistych jak budowa kanalizacji, dróg, świetlic wiejskich czy modernizacji placówek oświatowych kilkukrotnie przewijał się temat potrzeby poprawy funkcjonowania urzędu gminy, który był po prostu za ciasny. Mówili o tym nie tylko sami urzędnicy, ale także sołtysi i mieszkańcy. Dlatego gdy w 2018 roku podejmowaliśmy jako Rada Gminy, na wniosek Wójta Piotra Kuroszczyka, decyzję o przeznaczeniu z budżetu gminy pieniędzy na zakup i modernizację budynku na ulicy Gimnazjalnej 5 z przeznaczeniem na nową siedzibę urzędu gminy, to popierając ten projekt miałem świadomość jak trudna i ważna jest to decyzja. Dlatego pragnę podziękować wszystkim radnym poprzedniej kadencji, że podjęli tę decyzję pomimo wielu innych potrzeb, tym bardziej, że podejmowali ją na kilka miesięcy przed kolejnymi wyborami samorządowymi. Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem Starosty Pawła Rajskiego za to, że przekonał zarząd i radę powiatu aby ten budynek sprzedać naszej gminie na korzystnych warunkach, poniżej oczekiwanej ceny i na dogodnych warunkach płatności. (...) Niech służy mieszkańcom jak najdłużej i zapewnia dobre warunki pracy wszystkim pracownikom!   – mói Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy Ostrów Wielkopolski
Wielu gości skorzystało z oryginalnego pomysłu złożenia pamiątkowego wpisu na specjalnie przygotowanym murze… Natomiast o muzyczną oprawę podczas uroczystości zadbała Kapela Furmany z Gorzyc Wielkich oraz Adam Wasiela dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury wraz z Markiem Raczyckim.
Przypomnijmy: Termomodernizacja nowego budynku Urzędu Gminy przy ul. Gimnazjalnej 5 w Ostrowie Wielkopolskim współfinansowana była przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Źródło dofinansowania: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w ramach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Remont budynku kosztował w sumie prawie 2 miliony złotych. Kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniosła prawie 735 tysięcy złotych.
Budynek po byłym Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Gimnazjalnej w Ostrowie Wielkopolskim kosztował 600  tysięcy złotych. Obiekt był dotychczas własnością powiatu ostrowskiego. Akt notarialny kupna – sprzedaży podpisano 15 marca 2016 roku. Gminę Ostrów Wielkopolski reprezentował Wójt Gminy Piotr Kuroszczyk,  Powiat Ostrowski – Paweł Rajski starosta ostrowski oraz Roman Pacholczyk wicestarosta ostrowski.

 

W telegraficznym skrócie:

18 maja 2018 roku podpisano umowę na termomodernizację budynku przyszłego Urzędu Gminy z firmą, która w drodze konkursu  wygrała przetarg
24 maja 2018 roku przekazano plac budowy 
30 kwietnia 2019 roku definitywnie zakończono prace budowlane w budynku
7 maja 2019 roku podpisano umowę na utwardzenie placu wokół obiektu
4 czerwca 2019 roku podpisano umowę na wyposażenie i umeblowanie Urzędu Gminy
31 lipca 2019 roku zakończono prace na terenie przy Urzędzie Gminy
9 sierpnia 2019 roku wyposażone i umeblowane były wszystkie pomieszczenia Urzędu Gminy
15 sierpnia 2019 odbyła się przeprowadzka Urzędu Gminy z dotychczasowego budynku przy Al. Powstańców Wielkopolskich 12 do nowego przy ul. Gimnazjalnej 5 
16 sierpnia 2019 roku pierwszy dzień pracy w nowym obiekcie
19 sierpnia 2019 roku uroczyste otwarcie nowego budynku Urzędu Gminy Ostrów Wielkopolski
Urząd Gminy Ostrów Wielkopolski mieścił się w budynku przy Al. Powstańców Wielkopolskich 12 od 1 stycznia 1973 roku. Gdy w 2008 roku wójtem został Piotr Kuroszczyk został przygotowany projekt i w roku 2010 urząd przeszedł rozbudowę i termomodernizację. Remont dotyczył również wydzierżawionych pomieszczeń od starosty powiatu ostrowskiego. Teraz do budynku przy alejach powstańców wielkopolskich 12 przeniesie się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,  który wynajmował pomieszczenia w centrum Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe