Powiat Ostrowski: Oklaski za folklor

  • 19.08.2019, 16:50
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Oklaski za folklor
Zespół Tańca Ludowego ,,Kosynierzy" po raz kolejny zawładnął publicznością, występując tym razem na dożynkach w Jankowie Przygodzkim.

Ten przebojowy skład, będący zgraną paczką młodych ludzi - kochających scenę i taniec zaraził zebranych swoją młodością, dowcipem, gdy trzeba było - ciętą ripostą, płynącymi ze sceny: energią i radością. Formacja wzięła po raz kolejny na swoje barki artystyczną oprawę imprezy i dodała jej kolorytu.
Nowością w wykonaniu Kosynierów była premiera skeczu ,,W sklepie u Stryjaka", który istnieje w Jankowie Przygodzkim, oparta o autentyczne sklepowe wydarzenia i postaci klientów sklepu - ubarwione pomysłami tancerzy. Każdy miał tu swój wkład.
Nie bez znaczenia jest to, że grupę ,,Kosynierzy'' prowadzi zawodowy choreograf tańca ludowego - Agata Niedzielska - autorka scenariusza do skeczu i tegorocznego programu. W prowadzeniu młodszej grupy zespołu pomaga jej Błażej Mierzchała.
Jak mówi Niedzielska, podczas obrzędu starsza grupa ,,Kosynierów'' zatańczyła Poloneza, którym uroczyście wprowadzono gospodarzy dożynkowych oraz wieniec i chleb, Kujawiaka i Oberka oraz widowiskową Suitę tańców lubelskich. Młodsza grupa tancerzy zaprezentowała z kolei zabawy z regionu Wielkopolski zachodniej, Trojaka oraz Polkę warszawską, która także miała swoją premierę. Dla dożynkowych gości na tę okazję ułożono okolicznościowe przyśpiewki.
Grupa "Kosynierzy" działa obecnie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach. Powstała latem 2013 r. przy Szkole Podstawowej w Jankowie Przyg. Zarzewiem jego powołania były właśnie dożynki. Liczy 50 osób, jest złożony z grupy dziecięcej i młodzieżowej. Skupia dzieci i młodzież z całej okolicy. Zespół występuje w kostiumach wielkopolskich z rejonu Dąbrówki Wielkopolskiej, strojach krakowskich i krzczonowskich (lubelskie).
Wszystkim, którzy pracują w branży rolnej podziękował najpierw sołtys Jankowa Przygodzkiego Tomasz Zawada, a po nim także wójt Krzysztof Rasiak - obaj podkreślili trud pracy na roli i jej zależność od aury. Honorów starostów dożynkowych dopełnili: Natalia i Sławomir Matysek - rolnicy z Jankowa Przygodzkiego, żyjący m.in. z produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzący tam punkt handlowy z branży rolnej.
Dożynki świętowali rolnicy, mieszkańcy i samorządowcy z całej gminy i powiatu. Do Jankowa Przygodzkiego przyjechał m.in: sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Dera, poseł Jarosław Urbaniak i wicestarosta Roman Pacholczyk. Dobrze bawili się także miejscowi radni: Wiesław Witek i Krystian Piasecki. Religijny wymiar uroczystości nadała jej msza dziękczynna w miejscowym kościele parafialnym, którą odprawił przed południem ks. kan. Eugeniusz Meksa.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe