Ostrów: Dbamy o bezpieczeństwo seniorów

  • 11.08.2019, 13:44
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Dbamy o bezpieczeństwo seniorów
Jednym z celów działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim jest realizacja zadań i programu edukacyjnego, między innymi z zakresu bezpieczeństwa seniorów.

W środowisku ostrowskiego uniwersytetu do tej problematyki przykłada się wielką wagę. Wymownym tego przykładem jest aktywność grupy seniorów Turystocykliści pod przewodnictwem Ryszarda Dolaty i Eugeniusza Śniegockiego realizującej w roku akademickim 2018-2019 program zadania publicznego Powiatu Ostrowskiego pn. Wpływ bezpieczeństwa seniorów OUTW na ich jakość życia.

Ważnym elementem w realizacji wymienionego programu zadania publicznego, na każdym jego etapie, była współpraca międzypokoleniowa pomiędzy seniorami a młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Współpraca ta pozwoliła na kształtowanie wiedzy i umiejętności w zakresie: bezpieczeństwa seniorów w miejscach publicznych oraz miejscach zamieszkania, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zagrożeń związanych z pożarem, bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych i osób młodych, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz prawnych aspektów bezpieczeństwa. Wymienione zagadnienia były realizowane z udziałem prawników, lekarzy, policji, straży pożarnej i straży miejskiej.

W pierwszym etapie realizacji tego programu podjęto w licznym gronie starszych i młodszych mieszkańców miasta rozmowę o zagrożeniach dla zdrowia płynących z zanieczyszczonego powietrza. Służył temu wykład Ryszarda Chmieliny, prezesa Stowarzyszenia Wielkopolski Klub Ekologiczny o przyczynach powstawania smogu i ochronie przed jego skutkami oraz multimedialna prezentacja na temat smogu przedstawiona przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych Szymona Pieca i Jakuba Nowackiego. Ta inicjatywa pokazała, jak jakość powietrza w mieście ma wielkie znaczenie, zarówno dla młodych, jak i starszych. Rezultatem tego spotkania - stwierdził Ryszard Dolata - jest zaplanowana, przy wsparciu prezydenta Miasta i starosty Ostrowskiego, kampania antysmogowa, w której młodzież i seniorzy będą propagować czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego.

W drugim etapie realizacji tego projektu w auli Zespołu Szkół Technicznych miało miejsce spotkanie seniorów i młodzieży z funkcjonariuszami policji pod przewodnictwem mł. inspektora Piotra Wilkowskiego, Komendanta Powiatowego Policji, podczas którego można było szczerze i otwarcie porozmawiać o problemach związanych z bezpieczeństwem osób starszych, przy wsparciu światłych przedstawicieli młodego pokolenia. Komendant Powiatowy Policji w ciekawy i barwny sposób omówił przypadki występujących zagrożeń, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nasilające się oszustwa i kradzieże wobec seniorów. Scharakteryzował działania policjantów przeciwdziałające takim zjawiskom. Zapoznał zebranych z krajową mapą zagrożeń i sposobami korzystania z niej w Internecie. Podinspektor Witold Kolenda, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego uświadomił obecnym, na przykładzie wypadków mających miejsce na terenie powiatu ostrowskiego, o zagrożeniach w ruchu drogowym, sposobach ich unikania oraz konsekwencjach wypadków drogowych z udziałem pieszego, kierowcy i rowerzysty. Dzięki tej akcji starsi i młodzi dowiedzieli się, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze; jak i kiedy stosować elementy odblaskowe, jak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne. Z dużym zaciekawieniem przyjęte zostały interaktywne filmy obrazujące niebezpieczeństwa.

Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim, przedstawiając seniorom i uczniom dzielnicowych z różnych rejonów miasta, omówił ich rolę jako gospodarzy terenów mających obowiązek pomagania mieszkańcom w rozwiązywaniu codziennych problemów, z jakimi się borykają. Zachęcił wszystkich do nawiązywania kontaktów z dzielnicowymi i do korzystania z ich pomocy.

W toku ciekawej i ożywionej dyskusji policjanci udzielali odpowiedzi na wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa w mieście. To była dla obu stron interesująca i pouczająca wymiana poglądów. Można było usłyszeć, że każda tego typu akcja poszerzająca wiedzę o bezpieczeństwie na drogach, ulicach i w naszym otoczeniu pozwoli uniknąć mieszkańcom zagrożeń czyhających na nich na co dzień.

W trzecim etapie realizacji programu zadania publicznego, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim zorganizował w stanicy "Biały Daniel" w Mojej Woli, gmina Sośnie spotkanie grupy Turystocykliści poświecone prawnym aspektom bezpieczeństwa osób starszych oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Prowadzący zajęcia mgr Paweł Foedke przedstawił problematykę bezpieczeństwa osób starszych w zakresie: postępowania w procesach spadkowych; sporządzania testamentu; zawierania niekorzystnych umów handlowych; oszczędzania w bankach oraz w nowym wymiarze bezpieczeństwa osób starszych, który jest efektem rozwoju cywilizacji, a mianowicie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Z dużym zainteresowaniem seniorów spotkały się zagadnienia dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii. Szukali odpowiedzi, czym jest cyberprzestrzeń i jak może oddziaływać na ich życie. W ożywionej dyskusji padały pytania, jak zabezpieczyć się korzystając z telefonów komórkowych, Internetu, portali społecznościowych, zakupów w sieci czy korzystania z usług bankowych.

W rozmowie z Ryszardem Dolatą, członkiem zarządu ostrowskiego uniwersytetu, a zarazem nauczycielem Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim usłyszałem, że bezpieczeństwo każdego człowieka ma wiele obszarów, w których mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia. Dlatego pragniemy - podkreślił - uczulać ostrowskich seniorów na czyhające na nich niebezpieczeństwa w różnym wymiarze.

Podsumowanie zrealizowanego programu zadania publicznego Powiatu Ostrowskiego pn. Wpływ bezpieczeństwa seniorów OUTW na ich jakość życia nastąpi w dniu 05 września br o godzinie 11.00 w Restauracji Plażowa na Piaskach Szczygliczka.

 

 

Kazimierz Nawrocki

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe