Powiat Ostrowski: Będą oczepiny

  • 11.08.2019, 13:32
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Będą oczepiny
Grupa młodzieżowa Zespołu Tańca Ludowego ,,Swojacy" wzięła udział w warsztatach tanecznych, których celem było przyswojenie wielkopolskiego obrzędu ludowego jakim są oczepiny.

Zajęcia, które odbyły się w Rudnie koło Wolsztyna, prowadził poznański etnograf i folklorysta Piotr Kulka. Organizatorem działania było Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa.
Oczepiny należy zaliczyć do najbardziej charakterystycznych obrzędów weselnych regionu wielkopolskiego, podczas którego panna młoda stawała się mężatką. Kultywowane są one w formie tradycyjnej już tylko przez nieliczne zespoły folklorystyczne. Nazwa pochodzi od czepca - nakrycia głowy, jakie nosiły mężatki w miejsce panieńskiego nakrycia głowy. W towarzystwie okolicznościowych śpiewów i przyśpiewek oczepiny odbywały się o północy, kiedy to pannę młodą wprowadzano do bocznej izby, czepiarki zdejmowały jej z głowy panieńskie nakrycie głowy i nakładały czepiec a następnie zmieniała ona swój ubiór na strój mężatki. Pan młody w tym czasie również był czepiony - po tańcach z obecnymi na uroczystości mężczyznami zakładany miał na głowę kapelusz z gęsim piórem lub świecą. 
Efekty warsztatów oraz kilkumiesięcznych zajęć ,,Swojaków" będzie można zobaczyć 26 października w hali widowiskowo-sportowej w Raszkowie, podczas koncertu podsumowującego projekt pn. ,,Na wielkopolską nutę - poznajemy obrzędy ludowe regionu", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Zdjęcia: Karol Marszał

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe