Ostrów: Spotkanie z osadzonymi w ostrowskim areszcie

  • 10.08.2019, 21:14
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Spotkanie  z osadzonymi w ostrowskim areszcie
Magdalen Mazur z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie spotkała się z osadzonymi z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim.

Były to osoby mające dzieci w wieku szkolnym, które właśnie stają przed wyborem nowej ścieżki edukacyjnej. W niektórych przypadkach skazani przyznawali, że ich dzieci mają problemy z nauką w macierzystych szkołach, dlatego rozważają  wysłanie ich do placówek zajmujących  się nie tylko kształceniem, ale i też wychowaniem.
 Jak powiedział rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrowie   ppor. Michał Łuczkanin, - spotkanie,  które  odbyło się w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim i Oddziale Zewnętrznym w Kaliszu  miało charakter resocjalizacyjny. Głównym założeniem było  wzmacnianie więzi osadzonych z ich dziećmi oraz uczenie odpowiedzialności za rodzinę, nawet jeśli przebywa się w izolacji więziennej. Uczestniczyli w nim osadzeni, którzy mają dzieci w wieku od 13 do 18 lat i utrzymują z nimi kontakt. Z kolei przedstawicielka  pleszewskiego Centrum odpowiadała na pytania osadzonych dotyczące kierunków nauczania w placówce oraz warunków socjalnych, które tam panują.
- Osoby przebywające w zakładach karnych często mają skomplikowaną sytuację rodzinną. Ci, którzy nie są pozbawieni praw rodzicielskich  martwią się o swoje dzieci. Bywa, że te  lekceważą obowiązki szkolne, nie chcą się uczyć czy po prostu nauka sprawa im trudność. Stąd też spotkanie z osadzonymi, bo niektórzy  będą pomagali swoim synom  i córkom w podjęciu decyzji dotyczącej dalszej edukacji - wyjaśnia Magdalena Mazur.
 Spotkanie  było możliwe dzięki współpracy  Aresztu Śledczego z  Centrum Kształcenia, które w  2017 roku podpisało porozumienie.
- Dwa lata temu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z kpt. Waldemarem Zarembą, dyrektorem Aresztu. Zawiera ono m.in. tworzenie odpowiednich warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym ,przekwalifikowania i zachęcania jej do kształcenia ustawicznego; zapobiegania przestępczości i przeciwdziałaniu powrotowi do przestępstwa oraz kształtowanie społecznie pożądanej postawy młodzieży i skazanych. Uwzględniono w nim również   prowadzenie działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej wobec skazanych. Chcemy też promować działalność opiekuńczo – wychowawczą oraz działania penitencjarne i resocjalizacyjne  - dodaje Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.
 Wspólnym celem obu instytucji jest   też m.in.  o poszukiwanie przyczyn i diagnozowanie  wykluczenia społecznego przy pomocy pedagogów i psychologów oraz  doradców zawodowych.
Fot. Michał Łuczkanin

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe