Ostrów: Sukces ostrowskich rzeźbiarek

  • 09.08.2019, 16:58
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Sukces ostrowskich rzeźbiarek
W jubileuszowej edycji X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego w Zdunach brały udział artystki z Ostrowa Wielkopolskiego Agnieszka Lisiak „Skórka” i Maria Podskarbi – Hebisz. Na plenerze pojawili się artyści z Niemiec, z Gruzji i z Polski.

Podczas Finału Pogranicza Kultur w Zdunach 2019 ogłoszono wyniki konkursu rzeźbiarskiego X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego „Miasto Pogranicza” , w którym I i III miejsce zajęła Agnieszka Lisiak „Skórka” – wiceprezes Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, za pracę „KOKONY POGRANICZA”(pierwsze miejsce) oraz za pracę „ŚLADY POGRANICZA” (miejsce trzecie). Również III miejsce w tym konkursie zajęła Maria Podskarbi – Hebisz, profesor UAM, za pracę „ Integracja – Dezintegracja”.
Artyści realizowali prace w starej kaflarni, która została założona w 1858 roku i jest najstarszą kaflarnią, która działała do 2017 roku w Polsce. Podczas pleneru artystów odwiedził marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Podczas X Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego zorganizowano wycieczkę do Wrocławia „Ceramicznym Szlakiem”, podczas którego artyści odwiedzili galerie, muzea oraz ASP. W Galerii Ratuszowej Zdunowskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż prac ceramicznych pt. „Krew z krwi” Włodzimierza Ćwira – komisarza pleneru z dwiema byłymi uczennicami - Mariką Bider i Martą Olejniczak, obecnie studentkami ASP Wrocław.

Podczas Pleneru,  który odbywał się w ramach festiwalu Pogranicza Kultur, można było zobaczyć wystawę prac artystów, pokazy budowy pieców (piec butelkowy oraz tradycyjny piec kaflowy budowany przez zdunów ), pokaz wypałów w piecach plenerowych („Raku”, węgierskim oraz koreańskim),  a także zwiedzić starą kaflarnię ostatni raz przed planowanym remontem.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe