Powiat Ostrowski: Detektywi przeszłości

  • 06.08.2019, 05:15
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Detektywi przeszłości
W bibliotece we Wtórku odbyły się warsztaty historyczne dla dzieci pod nazwą „Detektywi historii”.

Zajęcia prowadził Marcin Fleischer, twórca facebookowej strony „Historyczny Wtórek” . Podczas warsztatów dzieci niczym Indiana Jones odkrywali zagadki historyczne wsi Wtórek.

Na początku spotkania, dzieci poznali legendę „O powstaniu wsi Wtórek”. A, że w każdej legendzie znajduje się ziarnko prawdy, uczestnicy mieli później za zadanie „wyłapać” fakty historyczne ukryte w legendzie. Podczas wakacyjnej lekcji historii, dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o Wtórku, takich jak, starożytni mieszkańcy, średniowieczny targ, rycerze Korabici, proces kobiety oskarżonej o czary, ubiór wtórkowski w XIX w., potyczka pod koniec II wojny światowej, itp. Oprócz tego młodzi „detektywi przeszłości” mogli dotknąć historii, dzięki obejrzeniu denarów rzymskich z II w. n.e., takich samych, które odkryto w skarbu monet podczas budowy obwodnicy. Również uczestnicy spotkania przenieśli się w czasie dzięki archiwalnym zdjęciom Wtórku. Na zakończenie młodzi „detektywi” mieli za zadanie opracować historię krzyża na rozdrożu ulic Wiejskiej i Piaskowej, na podstawie zebranych źródeł oraz porównać dzisiejszy Wtórek z mapą wsi z 1887 r.

Na uczestników spotkania czekała słodka niespodzianka, w postaci babeczek i galaretek w wykonaniu pań z Koła Gospodyń Wiejskich we Wtórku. Oprócz słodkiej przekąski, dzieci otrzymały legendę „O powstaniu wsi Wtórek” z komentarzem historycznym. Dzięki takim spotkaniom nasi młodzi mieszkańcy poznają przeszłość swojej Małej Ojczyzny oraz kształtują swoją tożsamość kulturową, jako mieszkańcy wsi Wtórek.

 

Marcin Fleischer

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe