Ostrów: Miejskie pszczoły

  • 02.08.2019, 12:02 (aktualizacja 02.08.2019, 12:03)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Miejskie pszczoły
W Ostrowie Wielkopolskim planowane jest powstanie miejskiej pasieki. Pomysłodawcą inicjatywy jest radny Mateusz Nycek z prezydenckiego Klubu ,,Przyjazne Miasto". Ostrowska pasieka ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Raporty ekspertów wskazują, że w ostatnich latach miejskie pszczelarstwo dynamicznie się rozwija, a ule coraz częściej pojawiają się w europejskich i polskich miastach. W Paryżu, Londynie czy Berlinie stoi po 4–5 tysięcy uli, Warszawa ma ich kilkaset, a miejskie ule są również we Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy czy Toruniu. Pszczoły w miastach produkują bardziej oryginalny i czystszy miód niż na terenach rolniczych. Co istotne wyselekcjonowane miejskie pszczoły są całkowicie bezpieczne, miododajne i nierojne.

- Inicjatywa powstania Ostrowskiej Pasieki Miejskiej ma wymiar ekologiczny i edukacyjny oraz podkreśla ważną rolą samorządu związaną z dbałością o środowisko naturalne i przyrodnicze - wskazuje radny Mateusz Nycek.

To również podkreślenie ważnej, a nie zawsze uświadomionej społecznie, roli pszczół w życiu ludzi. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje 3/4 światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tysiące odmian warzyw i owoców. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny spadek liczebności pszczół. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego. Choroby, jak ostatni zgnilec amerykański, mogą prowadzić do wyginięcia całych pszczelich rodzin. Stąd tak ważne jest powstawanie nowych pasiek, także na terenach miast. Najczęściej są to dachy miejskich budynków lub tereny zielone, jak parki czy lasy.

- Ostrów Wielkopolski dołączy do grona miast przyjaznych pszczołom. Obecnie w Urzędzie Miejskim prowadzimy prace przygotowawcze związane z wytypowaniem lokalizacji miejskiej pasieki, a także pozyskaniem dofinansowania ze środków zewnętrznych. Planujemy, że Ostrowska Pasieka Miejska wystartuje wiosną przyszłego 2020 roku - zaznacza Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Opieka nad miejskimi pszczołami ma zostać powierzona specjalistom i hobbystom - ostrowskim pszczelarzom.

- Własna produkcja miodu wpisuje się w trend miejskiego rolnictwa oraz zainteresowania kwestią zaopatrzenia mieszkańców miast w lokalnie pozyskiwaną żywność. Pszczelarstwo miejskie może być również doskonałym sposobem na edukację ekologiczną, zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców - przekonuje Mateusz Nycek, wiceprzewodniczący Klubu Radnych ,,Przyjazne Miasto".

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe