Powiat Ostrowski: Odbicie Fryderyka

  • 23.07.2019, 07:51
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Odbicie Fryderyka
Portret Fryderyka Chopina wykonany w technice fotograficznego naświetlania (rodzaj muralu) ozdobił ścianę przystanku autobusowego PKS w Antoninie. To prawdopodobnie jedyne tego typu dzieło w kraju. Jego twórcą jest Marcin Biegański z Topoli Wielkiej.

Motyw odbito jak na papierze fotograficznym. By mógł w ogóle powstać, wpierw szczelnie obudowano przystanek, a potem w warunkach ciemniowych spreparowano jego ścianę, uczulono ją specjalną emulsją światłoczułą, by w końcu naświetlić i utrwalić obraz. Przedstawia on Fryderyka Chopina i miejscowy pałac książąt Radziwiłłów, w którym kompozytor bywał i komponował. Kolaż jest złożony z dwóch zdjęć.
Chopin z kolażu pyta oglądającego "A w twojej duszy co gra?". Twórcy niezwykłej fotografii, w przygotowaniu ciemni i procesie naświetlania, pomogli: Paweł Sołtysiak i Dariusz Piechowiak. Ten proces podglądał także Robert Kaczmarek. Ta wyjątkowa praca ma ok. 240 cm na 180 cm. Można ją oglądać pod przystankową wiatą.
TW
Fot. Tomasz Wojtasik

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe