Ostrów: Ostrowski Rower Miejski na celowniku wandali?

  • 22.07.2019, 17:39
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowski Rower Miejski na celowniku wandali?
Ostrowski Rower Miejski cieszy się ogromną popularnością. Niestety coraz więcej rowerów wymaga naprawy, gdyż użytkownicy nie szanują wypożyczonych jednośladów, często niszczą je bez przyczyny.

Pomysł, aby w Ostrowie Wielkopolskim powstała sieć publicznych wypożyczalni rowerów pojawił się kilka lat temu. Pierwsze stacje powstały w 2017 roku, jednak zainteresowanie mieszkańców wypożyczaniem miejskich rowerów było na tyle duże, że postanowiono rozbudować sieć wypożyczalni i nabyć kolejne rowery. Aktualnie dostępnych jest 121 rowerów, niestety wiele z nich jest obecnie uszkodzona i wymaga naprawy. Kilkoro mieszkańców ma zablokowane konta dostępu do systemu, są egzekwowane kary pieniężne, a nawet kierowane są akty oskarżenia do sądu.
- Na początku istnienia systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego uszkodzenia miały miejsce bardzo rzadko i były raczej łatwe do usunięcia. W tym sezonie rowerowym skala zniszczeń oraz aktów wandalizmu jest na tyle poważna, że zaczynamy bardzo wnikliwie szukać sprawców. Okazuje się, że często sprawcami są osoby młode lub niepełnoletnie, które nie potrafią uszanować tzw. dobra wspólnego. Jednak i oni ponoszą odpowiedzialność karną – mówi Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji SA w Ostrowie Wielkopolskim.
Trudno się nie zgodzić z głosami mieszkańców, że rower miejski to prawdziwy hit, a zeszłoroczna i tegoroczna rozbudowa systemu była niezbędna, bo rowerów cały czas brakuje i niektóre stacje ,,świecą pustkami’’.
- Niestety smuci nas fakt, że niektórzy użytkownicy niszczą rowery i oddają niesprawne albo - co gorsze - porzucają na terenie całego miasta w najdziwniejszych miejscach - mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
Apelujemy do mieszkańców oraz wszystkich osób korzystających z Ostrowskiego Roweru Miejskiego, aby zgłaszali zarówno usterki, jak i zauważone porzucone rowery, dzwoniąc pod numer telefonu: 62 584 25 55, który czynny jest całą dobę.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe