Powiat Ostrowski: Inwestycje drogowe zawsze oczekiwane

  • 22.07.2019, 17:27 (aktualizacja 24.07.2019, 09:55)
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Inwestycje drogowe zawsze oczekiwane
Rozpoczął się remont drogi powiatowej Górzno-Kościelna Wieś. Wąską i zniszczoną nawierzchnię zastąpi nowa i szeroka jezdnia. Zadanie podzielone zostało na etapy. To zaledwie jedno z wielu zadań inwestycyjnych na drogach powiatu ostrowskiego.

To z pewnością jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych przez mieszkańców okolicznych miejscowości. Rozpoczęły się prace budowlane pierwszego odcinka Będzieszyn-Gutów na terenie Gminy Ostrów. Koszt prac na ponad 1 km wynosi ok. 1,2 mln zł, w tej kwocie znajduje się dofinansowanie Gminy Ostrów Wielkopolski w wysokości 350 tys. zł, a ponad 800 tys. przeznaczono z budżetu powiatu.

W przypadku tego zadania można powiedzieć nie o remoncie, ale o kompleksowej przebudowie. Droga będzie bowiem znacznie szersza, odtworzone zostały rowy. Na nowej nawierzchni wylane zostaną dwie warstwy asfaltu: wyrównawcza i warstwa ścieralna.

To jest droga, której stan wywoływał wiele emocji, choć pamiętajmy, że na drogi powiatowe w Gminie Ostrów przeznaczane są znaczące środki, ale i potrzeb jest jeszcze bardzo wiele. Cieszę się, że zadanie ruszyło. Przed nami następne kilometry, Kotowiecko-Kościelna Wieś. Na ten drugi odcinek wyceniany na poziomie ok. 4 mln., chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków rządowych. Swoje wsparcie na poziomie kilkuset tysięcy deklaruje także Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce. Przy takim montażu finansowym jest szansa na zrealizowanie zadania w najbliższym okresie – powiedział Paweł Rajski starosta ostrowski.

Intensywne prace trwają na drogach powiatowych w innych miejscowościach. Kończy się inwestycja w Grudzielcu Nowym w Gminie Raszków. Powstaje tu chodnik i kładziona jest nowa nawierzchnia na jezdni. Zadanie przygotowane projektowo w ub. roku jest współfinansowane przez gminę i powiat. Odpowiednio w wysokości 400 i 600 tys. zł. To część zrealizowanej w poprzednich latach inwestycji drogowej od drogi krajowej w Sobótce, przez Borowiec do Grudzielca.

W gminie Nowe Skalmierzyce położono nową nawierzchnię na brakującym odcinku drogi w Boczkowie przy zjeździe z obwodnicy. Największą inwestycją jest remont drogi Strzegowa – Gostyczyna. Pierwszy odcinek o długości 2,7 km już został zrealizowany przy wsparciu środków zewnętrznych i budżetu gminy. Do drugiego etapu o długości ponad 2 swoją znaczną cegiełkę dołożyła gmina, a powiat pozyskał środki zewnętrzne.

Dzięki współpracy z władzami gminy nowe inwestycje realizowane są także na terenie gminy Sieroszewice. W Psarach już kładziona jest nowa asfaltowa nawierzchnia. A kosztujące 300 tys. zł zadanie jest współfinansowane po połowie przez oba samorządy. Wykonany także został remont odcinka drogi w Rososzyca w pobliżu cmentarza. Kilka tygodniu temu do użytku oddano także zmodernizowaną drogę z Sośni do Pawłowa przez Kocinę. To zadanie podzielone na etapy było także dofinansowane przez gminę Sośnie. W najbliższym czasie rozpoczną się także inwestycje w Tarchałach Wielkich i Gorzycach Wielkich.

Powiat ostrowski posiada ponad 500 km dróg. Fakt ten sprawia, że inwestycje drogowe są priorytetem inwestycyjnym władz powiatu. Jest to możliwe dzięki środkom przeznaczanym z budżetu powiatu, dofinansowaniu samorządów oraz skutecznemu pozyskiwaniu innych dostępnych środków na ten cel.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe