Powiat Kaliski: Rusza projekt "Witraże Ziemi Kaliskiej"

  • 10.07.2019, 04:12
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Rusza projekt "Witraże Ziemi Kaliskiej"
Z początkiem lipca ruszyły prace w ramach projektu „Witraże Ziemi Kaliskiej”, realizowanego przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka”.

Wśród zaplanowanych działań znajdują się m.in. wykonanie dokumentacji fotograficznej witraży znajdujących się w kościołach Kalisza i powiatu kaliskiego, która posłuży do sporządzenia metrycznych fotoplanów oraz ich opisów. Na podstawie zebranych danych powstanie portal internetowy, który będzie stanowił źródło wiedzy dla historyków i regionalistów, a także dla mieszkańców tego regionu oraz turystów. Projekt zwieńczy organizacja uroczystej inauguracji wspomnianego portalu, która zaplanowana jest na listopad 2019 roku.
- Witraże – jako jedna z form materialnego dziedzictwa kulturowego – są narażone na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Żyjąc w czasach wszechobecnej cyfryzacji mamy możliwość zachować witraże po pierwsze od niszczenia, ale także - a może przede wszystkim - od zapomnienia. Stąd pomysł na projekt, który będzie łączyć aspekt dokumentacyjny z wymiarem edukacyjnym, tj. prezentacją zgromadzonych treści i multimediów w portalu internetowym – mówi Jakub Łuczak, koordynator projektu, pracownik Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, od kilku lat zamieszkały we Wrocławiu, związany z Ziemią Kaliską, gdzie ukończył szkołę średnią, pasjonat turystyki i historii regionalnej. 
- Liczymy, że rezultaty naszych prac staną się wizytówką regionu i diecezji kaliskiej. Mamy nadzieję, że tworzony przez nas portal będzie służył w kolejnych latach zarówno mieszkańcom, historykom, regionalistom, ale i turystom coraz liczniej odwiedzającym Kalisz i jego okolice – dodaje J. Łuczak.
Wszystkie osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę witraze.kalisz.pl oraz do kontaktu mailowego: [email protected] Strona będzie sukcesywnie budowana przez zespół projektowy. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe