×

Ostrów: Ostrowscy seniorzy w ruchu

  • 09.07.2019, 08:33
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ostrowscy seniorzy w ruchu
,,W zdrowym ciele, zdrowy duch" - mówi polskie przysłowie - i o tym przekonują się każdego dnia uczestnicy sekcji Kształtowania Sylwetki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

- Ruch bowiem - stwierdza w rozmowie Maria Wojtaszek, animatorka kultury prowadząca zajęcia - wspaniale pomaga w zapobieganiu różnym chorobom i stanom patologicznym w organizmie. Kiedy ćwiczymy - dodaje - czujemy się lepiej fizycznie, co w rezultacie wpływa na poprawę naszej psychiki.

 

,,Zamiast brać lekarstwa - bierz się za ćwiczenia" - takie motto przyświeca członkom sekcji Kształtowania Sylwetki. Aktywni fizycznie ostrowscy seniorzy są wzorem do naśladowania dla tych, którzy dotychczas uważali, że takie spędzanie czasu nie przystoi w ich wieku. Z roku na rok coraz liczniejsza grupa seniorów z lokalnego środowiska, aktualnie w liczbie 130 osób, bierze systematyczny udział w zajęciach ruchowych, na które składają się ćwiczenia gimnastyczne z elementami jogi, aerobiku i zumby (przystosowane do możliwości ruchowych seniorów), ćwiczenia z elementami tańca a także ćwiczenia rehabilitacyjne na terenie obiektów Piaski Szczygliczka i w salach do tego przystosowanych. Od każdego można usłyszeć, że ćwiczenia pomagają zredukować stres, regulują ciśnienie krwi, a przede wszystkim opóźniają proces starzenia się. Ponadto słuchacze OUTW w ramach profilaktyki zdrowotnej wyjeżdżają do term w Uniejowie, na Warsztaty Zdrowia do Rabki, jak też korzystają z możliwości grupowych wyjazdów do sanatorium do Ciechocinka i Nałęczowa. Wielu docenia corocznie organizowane, pełne wrażeń pobyty w sanatorium Szachtar w Truskawcu na Ukrainie.

Dzięki tak szeroko zakrojonym i realizowanym w tym zakresie zadaniom starsi skupieni w Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku mają coraz większą świadomość dotyczącą zdrowego stylu życia i aktywnych form wypoczynku, ponieważ właśnie profilaktyka to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia i kondycji w podeszłym wieku. W tym bowiem okresie ciało potrzebuje więcej ruchu, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.

Szczególnie chętnie członkowie sekcji Kształtowania Sylwetki przychodzą na Piaski Szczygliczka w czasie wakacji, gdzie integrują się wszystkie grupy ćwicząc przy muzyce na świeżym powietrzu, a po ćwiczeniach towarzysko spędzają czas w ostrowskich ogródkach kawiarnianych.

Wszystkich chętnych, którym aktywność fizyczna jest bliska zapraszamy do naszego grona. Ćwiczmy razem. Warto podarować sobie czas, by cieszyć się życiem i dzielić radością z innymi.

 

 

 

Kazimierz Nawrocki

 

 

 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe