×

Powiat Ostrowski: Fundusz dla Smardowa

  • 09.07.2019, 05:12
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Fundusz dla Smardowa
Rozpoczęta w czerwcu br. przebudowa drogi gminnej w Smardowie zostanie w połowie sfinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Wójt gminy Krzysztof Rasiak podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji, której koszt wyniesie blisko 1,6 mln zł. Wsparcie FDS to blisko 800 tys. zł.

- Ta inwestycja to przede wszystkim wiele lat oczekiwań i spełnienie marzeń mieszkańców Smardowa i Wysocka Małego. Szukaliśmy rządowej oferty, która pozwoliłaby gminie o niskich dochodach zaangażować środki pozabudżetowe i to wreszcie się udało - mówi Krzysztof Rasiak. 
Zaznacza, że inwestycja jest możliwa dzięki skutecznemu pozyskaniu przez gminę środków z rządowego programu wsparcia dróg lokalnych.
Projekt budowlny zakłada powstanie w Smardowie jezdni o szerokości 5. metrów i łącznej długości 1,6 kilometra. Na całej długości drogi, po prawej stronie jezdni, ma znaleźć się chodnik o nawierzchni bitumicznej. Ze względu na funkcjonującą linię autobusową MZK, planowane są 2 przystanki.
Modernizacja drogi rozpoczęła się w czerwcu br. Koniec prac zaplanowano na wrzesień. Wcześniej pod ulicą położono kanalizację sanitarną. 
Powołany ustawą z 2018 roku Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) służy dofinansowaniu remontów, budów i modernizacji dróg lokalnych oraz budowie mostów w ciągach dróg samorządowych. Jego budżet w latach 2019-2028 ma sięgać 36 mld zł. W ramach FDS inwestycje w trasy lokalne mogą otrzymać od państwa wsparcie w wysokości do 80 proc. kosztów inwestycji. Najwyższe dofinansowanie otrzymywać mają te jednostki samorządu, które dysponują najniższymi środkami własnymi.
Fundusz Dróg Samorządowych ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i parametrów technicznych lokalnej sieci drogowej, a także poprawę oraz zwiększenie atrakcyjności i dostępności terenów inwestycyjnych. Po pieniądze z funduszu sięga wiele samorządów - także gmina Przygodzice.
TW
Fot. Tomasz Stube
 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe