Ostrów: Na naukę nigdy nie jest za późno

  • 08.07.2019, 08:21 (aktualizacja 17.07.2019, 09:05)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Na naukę nigdy nie jest za późno
Misją Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest prowadzenie działalności edukacyjnej, twórczej, kulturalnej, zdrowotnej, turystycznej oraz niesienie pomocy społecznej i charytatywnej, służącej aktywizacji i poprawie jakości życia osób starszych środowiska Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

Procesem dydaktycznym kieruje Rada Programowa, która współpracuje z zarządem w sprawach programowania i monitoruje realizację zadań edukacyjnych w danym roku akademickim. Można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że słuchacze OUTW wykazują wielką wolę uczenia się, że jest to ich wielka pasja. Udowadniają, że na naukę nigdy nie jest za późno. Potwierdza to ich aktywność podczas zajęć z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, na kursach komputerowych czy wykładach audytoryjnych z dziedziny nauki, kultury, literatury, psychologii, medycyny, turystyki, filozofii i spraw społecznych. Ciekawostką jest fakt, że coraz większą popularnością cieszą się zajęcia i warsztaty psychologiczno-terapeutyczne i rozwoju osobistego prowadzone przez Elizę Wolańczyk, znaną i cenioną psychoterapeutkę, a jednocześnie dziekana Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Pani Eliza od lat związana ze środowiskiem OUTW jako prowadząca wykłady audytorskie i warsztaty psychologiczne dla seniorów zawsze z szacunkiem i sentymentem wspomina współpracę z najstarszymi.

- Bardzo lubię - mówi - prowadzić zajęcia ze słuchaczami ostrowskiego uniwersytetu. To osoby, które tylko metrykalnie są w trzecim wieku, w rzeczywistości energii, motywacji do rozwoju i apetytu na życie może im pozazdrościć niejedna młodsza osoba. Panie, z którymi pracuję są mądre życiowo, wiele uczę się od nich a one ode mnie. Obserwując je, wiek trzeci jawi mi się jako czas mądrości, dojrzałości, otwierania kolejnych drzwi. Taka współpraca z seniorami, na zasadzie wzajemnego zaufania, jest dla mnie wyjątkowo cenna, wnosi bowiem wiele dobrego do naszego życia.

Swoje doświadczenie z seniorami Eliza Wolańczyk wykorzystuje z powodzeniem przy kierowaniu Wydziałem Zamiejscowym Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich, specjalizującej się w tematyce z dziedziny psychologii, pedagogiki, terapii i edukacji.

- Nasza uczelnia - stwierdza - dodaje skrzydeł przedstawicielom wszystkich pokoleń. Na studiach licencjackich z pedagogiki studiują u nas dwie osoby w wieku 60+. Ich obecność jest wartością dodaną dla młodych studentów. Tworzą się świetne relacje międzypokoleniowe. Seniorzy pokazują, że chociaż ciało się starzeje, to jednak dusza, serce i umysł mają tyle lat, na ile się czujemy. To uczelnia moich marzeń, która łączy pokolenia.

Nie ulega wątpliwości, że uczyć warto się w każdym wieku, to bowiem wzbogaca nasze życie. Zachęcamy więc wszystkich zainteresowanych edukacją i rekreacją do włączenia się w nurt działań Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

 

 

Kazimierz Nawrocki

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ostrowianin
Ostrowianin 25.07.2019, 10:13
Zdjęcie pochodzi z Społecznej Akademia Nauk w Ostrowie ,to nie uczelnia w której p.Eliza jest dziekanem.Czy to tak można ?

Pozostałe