Powiat Ostrowski: ,,Swojacy" wrócili z Wielkiej Brytanii

  • 03.07.2019, 17:41
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Swojacy" wrócili z Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania była celem kolejnej podróży artystycznej Zespołu Tańca Ludowego ,,Swojacy" z Moszczanki (gm. Raszków).

Pierwszym przystankiem na drodze do Newton Abbot był Londyn, który grupa odwiedziła 27 czerwca. Tancerze zobaczyli takie miejsca jak: Pałac Buckingham, remontowany Big Ben, katedrę westminsterską, twierdzę londyńską i słynny Tower Bridge a także Muzeum Historii Naturalnej. Kolejnego dnia dojechali do celu podróży jakim był Ilford Park Polish Home czyli dom polskich weteranów II wojny światowej w Newton Abbot. Po spotkaniu z mieszkańcami domu, które wiązało się z wieloma wspomnieniami i łzami, pojechali do Exeter by odwiedzić cmentarz polskich lotników służących w Dywizjonie 307 oraz jedną z najstarszych i największych angielskich katedr. 29 czerwca zatańczyli kilka tańców dla mieszkańców Newton Abbot w centralnym punkcie miasta – pod wieżą zegarową. Odwiedzili też Greenway z letnią rezydencją Agaty Christie a także Riwierę Brytyjską, gdzie podziwiali malownicze krajobrazy a także kąpali się w wodach kanału La Manche.

30 czerwca była głównym dniem pobytu ,,Swojaków" w Wielkiej Brytanii. Tego dnia wystąpili podczas pikniku dla mieszkańców domu weteranów w Newton Abbot oraz ich krewnych. Tańce przeplatane były muzyką kapel - ludowej oraz dudziarskiej - a także wspólnym śpiewem z seniorami. Było to dla wszystkich bardzo wzruszające przeżycie. Tego samego dnia odwiedzili jeszcze tysiącletnie opactwo benedyktynów w Buckfast Abbey. Ostatniego dnia pobytu wyjechali do hrabstwa Kornwalii, gdzie podziwiali wykuty w nadmorskich skałach Minack Theatre, kąpali się w wodach Oceanu Atlantyckiego a także dotarli do najdalej na zachód wysuniętego skrawka lądu - Lands End. W drodze powrotnej do Polski widzieli jeszcze słynny kamienny krąg Stonenhenge. Wyjazd wsparła finansowo Gmina i Miasto Raszków.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe