Powiat Kaliski:Orkiestra z Rajska najlepsza

  • 01.07.2019, 16:13
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski:Orkiestra z Rajska najlepsza
14 orkiestr dętych z terenu województwa wielkopolskiego wzięło udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP, który odbył się w Kaliszu. Przegląd wygrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Rajsku pod batutą Adriana Wałowskiego.

Oficjalne otwarcie Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP odbyło się w sercu najstarszego polskiego miasta, a więc pod kaliskim ratuszem. Rozpoczęło się od okolicznościowych przemówień wygłoszonych przez wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, wiceprezydenta  Kalisza Grzegorza Kulawinka i prezesa Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej Wiolettę Przybylską. Wkrótce po tej części programu, 14 orkiestr dętych uczestniczących w przeglądzie wspólnie zagrało trzy utwory: "Rycerze Floriana", "Monterey" i "Orkiestry Dęte". Ponad 450 muzykami dyrygował Jacek Konopczyński.

Jurorzy oceniali orkiestry pod względem prezentacji marszowej oraz koncertowej. Największa liczba punktów była do zdobycia za prezentację koncertową. Tutaj orkiestry mogły uzyskać maksymalnie 50 punktów od jednego jurora, za przemarsz z kolei przyznawano maksymalnie po 10 punktów. Komisja w składzie: major Paweł Joks (przewodnicząc jury, dowódca Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu), prof. Roman Gryń (członek jury, wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz Liwio Szumała (członek jury, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kaliszu) nie miała łatwego zadania. Orkiestry dęte prezentowały bowiem bardzo zbliżony poziom, a o ostatecznym kształcie klasyfikacji końcowej decydowały detale.

Po długiej i intensywnej naradzie organizatorzy konkursu przystąpili do wręczenia nagród indywidualnych, a także w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie, zwycięstwo w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP 2019 przypadło Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP w Rajsku grającej pod batutą Adriana Wałowskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP Pruszków, a tuż za nią była Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Liskowa. Oprócz wspomnianych laureatów, prawo reprezentowania województwa wielkopolskiego w dalszych eliminacjach regionalnych uzyskali reprezentanci: Rychwała, Godziesz Wielkich, Żelazkowa, Krzywinia i Rychnowa. Identycznie prezentował się rozkład miejsc na podium w klasyfikacji powiatowej.
Organizatorzy przyznali także nagrody indywidualne. Najlepszym kapelmistrzem został wybrany Adrian Wałowski z Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Rajsku, najlepszymi muzykami okrzyknięto: tubistkę Natalię Filipiak (podczas przeglądu występowała w orkiestrze z Godziesz Wielkich, a na co dzień występuje w MOD OSP w Rajsku pod kierunkiem Kapelmistrza Adriana Wałowskiego), która wygrała tym samym udział w Letniej Akademii Instrumentów Dętych i Blaszanych Plus oraz trębacza Pawła Janiaka (Iwanowice). 
MM
Fot. Agnieszka Forster

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe