×

Kalisz: Muzyka dawna po raz kolejny zabrzmi w Kaliszu!

  • 29.06.2019, 14:09 (aktualizacja 03.07.2019, 18:09)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: Muzyka dawna po raz kolejny zabrzmi w Kaliszu!
Od 9 do 14 lipca po raz 16. odbędą się Ogólnopolskie Letnie Warsztaty Muzyki Dawnej, organizowane przez Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM. Do Kalisza przyjedzie blisko 90 młodych muzyków i plastyków ze swoimi opiekunami.

Letnie warsztaty są dopełnieniem odbywającego się już od ponad czterdziestu lat  w Kaliszu Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Młodzież pod okiem znanych artystów poznaje techniki gry na dawnych instrumentach  oraz sposób odtwórstwa historycznego i interpretacji dzieł średniowiecza, renesansu i baroku.
Zajęcia poprowadzą znani instrumentaliści i wokaliści: prof. dr hab. Cezary Szyfman (śpiewak, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku), dr Marek Nahajowski (flecista i teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi), dr Henryk Kasperczak (lutnista, muzykolog, absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze, wykładowca AM w Poznaniu), Tadeusz Czechak (specjalista gry na dawnych instrumentach, w szczególności na lutni i lirze korbowej). Podczas warsztatów młodzież doskonalić będzie także umiejętności z zakresu tańca dawnego pod okiem Dariusza Brojka - tancerza, członka zespołu "Cracovia Danza", specjalisty w dziedzinie tańca dawnego. Tradycyjnie młodzież będzie także uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez dr Beatę Kotecką (wykładowcę w pracowni rzeźby Wydziału Pedagogiczno –Artystycznego w Kaliszu, UAM w Poznaniu).
 W tegorocznych Warsztatach udział wezmą zespoły z Kielc, Suchej Beskidzkiej, Lęborka, Mielca, Dobroszyc, Białegostoku, Ostrzeszowa. Będziemy również gościć zespół ze Stanów Zjednoczonych - „PaSO Strings” z Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Warsztaty są dla zespołów okazją do tego,  aby pod mistrzowskim okiem szlifować swoje umiejętności, zagłębiać się w tajniki i pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki. Cenna jest również wiedza i umiejętności, zdobywane w czasie warsztatów plastycznych, łączących muzykę z malarstwem i rzeźbą. Efekty warsztatów plastycznych, zatytułowanych „Pudrowana peruka i białe pantofle – plastyczny akompaniament”, będzie można podziwiać podczas koncertu podsumowującego warsztaty. 
 Owocem tegorocznych spotkań z muzyką dawną będą także cztery koncerty, które odbędą się: w środę 10 lipca o godz. 15.00 w 1 Oddziale PKO Banku Polskiego w Kaliszu, w czwartek 11 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Tłokinia w Tłokini Kościelnej , w piątek 12 lipca o godz. 18.30 w Kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu, oraz w sobotę 13 lipca o godz. 17.30 przy ''Centrum Kaliskich Legend i Baśni oraz Lokacji Miasta'' - Baszta Dorotka.
Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Organizatorem warsztatów jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży SCHOLA CANTORUM. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Miasta Kalisza oraz Fundacji PKO Banku Polskiego.

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe