Powiat Ostrowski: Zgodne absolutorium

  • 26.06.2019, 17:16
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Zgodne absolutorium
Jednogłośnie „za’’ radni powiatowi udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu Ostrowskiego za wykonanie budżetu w 2018 roku. –To był historyczny, najlepszy rok pod względem inwestycyjnym w całej historii istnienia powiatów – mówił Paweł Rajski, starosta ostrowski.

W 2018 roku dochody wyniosły 166,3 mln zł. co stanowiło 99,6 proc. planu. Wydatki ogółem były na poziomie 174,1 mln zł osiągając 98,7 proc. planu. Zgodnie z prawem dokumenty budżetowe były przedmiotem analizy Komisji Rewizyjnej, a szczegółowe sprawozdanie z kontroli przedstawił jej przewodniczący Józef Wajs.

– Wydatki majątkowe na poziomie ponad 37 mln dla tych, którzy znają realia powiatowe musi robić wrażenie. To jest najlepszy rok w historii. To był efekt rozsądnej prorozwojowej polityki finansowej, która w 2018 miała swój finał. Te kwoty świadczą również o umiejętności pozyskiwania środków zewnętrznych, co jest mocną stroną naszego powiatu. Kiedy rekomendowałem radnym budżet na 2018 r. mówiłem, że jest prorozwojowy. Ten wynik potwierdza prawdziwość tamtych słów – mówił starosta.

Starosta wyjaśniał, że osiągniecie tak wysokich wskaźników inwestycyjnych poprzedzone było spłatą zobowiązań finansowych, po to by powiat mógł mieć środki na wkład własny w przypadku projektów z dofinansowaniem unijnym.

- Wielokrotnie dziękowałem Radzie za to, że mimo pokus potrafiliśmy w ryzach utrzymać finanse. To bardzo ważne, bo w przypadku środków unijnych trzeba często mieć wkład własny, a nawet najpierw pokrywać wydatek, by później otrzymać zwrot – wyjaśniał Paweł Rajski.

Wydatki inwestycyjne w poszczególnych działach charakteryzowały się także utrzymaniem zbliżonego poziomu. W przypadku infrastruktury drogowej w 2017 r. wyniosły 21,9 mln zł, a w 2018 22,4 mln zł. Podobna tendencja wystąpiła w przypadku wydatków oświatowych.

Do największych inwestycji 2018 r. należy zaliczyć budowę drogi Strzegowa - Gostyczyna (I etap), ścieżki rowerowej z Ostrowa do Michałkowa, modernizacja drogi Sulisław - Przybysławice, budowa ronda wraz ze ścieżką rowerową na ul. Wysockiej. W dziedzinie zdrowia było to oddanie nowego SOR-u wraz z częścią dedykowaną dzieciom i młodzieży, nowy Oddział Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii wraz Wielkopolskim Centrum Oparzeń. Inwestycją 25-lecia w oświacie było powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego oraz zakończenie projektu budowy boisk zewnętrznych.

Za udzieleniem absolutorium opowiedziały się wszystkie kluby Rady Powiatu.

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe