Powiat Ostrowski: Szkoła przyjazna środowisku

  • 26.06.2019, 06:09
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Szkoła przyjazna środowisku
W Szkole Podstawowej w Lamkach zakończyła się termomodernizacja obiektu. Dzięki inwestycji szkoła stała się placówką przyjazną środowisku.

Prace remontowe rozpoczęły się ponad rok temu, a zakończyły w połowie czerwca tego roku. Inwestycja kosztowała około dwa miliony złotych. 80% tej kwoty to dofinansowanie w ramach ZIT-ów, z programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie prac stało się okazją do podsumowania unijnego projektu. Jego zalety wymieniała podczas podsumowania dyrektor szkoły Małgorzata Konrad.

- Wszystkim dziękuję za wyrozumiałość, jaką okazali podczas trwania wielkiego remontu szkoły, kiedy to przyszło nam się zmagać z procesem dydaktycznym na wielkim placu budowy. Przez ten rok miałam okazję obserwować, jak znakomicie, pomimo wielu utrudnień, radzili sobie uczniowie, nauczyciele oraz rodzice . Edukacja nie została zachwiana w żaden sposób, a wręcz przeciwnie. Wszyscy zdaliśmy egzamin z ogromnej dojrzałości edukacyjnej i życiowej. Patrząc na ten okazały budynek śmiało można powiedzieć, że wreszcie stał się on wizytówką naszej miejscowości. Warto było znieść wszelkie niedogodności, aby doczekać się takiego efektu - powiedziała Małgorzata Konrad, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lamkach.

Podziękowania trafiły m.in.: na ręce wójta gminy Piotra Kuroszczyka, przewodniczącego rady gminy Piotra Śniegowskiego, wykonawców oraz inspektorów budowlanych.

- Cieszę się, że tak ważna inwestycja dobiegła końca. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwoliło na dużo większą efektywność energetyczną. Placówka zmieniła ogrzewanie z węgłowego na gazowe, ocieplone zostały mury, fundamenty, poddasze, na dachu budynku zamontowano ponad 80 paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu szkoła nie emituje zanieczyszczeń ani innych szkodliwych substancji do atmosfery – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

W ramach prac wymieniono także dach na sali gimnastycznej, dotychczasowe lampy zamieniono na te typu LED, wykonano wentylacje, nowa jest instalacja sanitarna i centralnego ogrzewania. Placówka z zewnątrz nabrała zupełnie nowego wyglądu. Zmieniło się wejście główne do szkoły. Przy okazji prac nowych barw nabrało także sąsiadujące ze szkołą przedszkole. Miejsce przestarzałych kotłów na miał, które są główną przyczyną smogu - zastąpiły dwa nowoczesne piece gazowe. Nie od dziś wiadomo, że to jedno z najczystszych i co za tym idzie najbardziej ekologicznych paliw.

Podobnie jak fotowoltaika, która jest jednym z odnawialnych źródeł energii – wytwarza zieloną energię. Taki system nie zwiększa zanieczyszczenia powietrza, nie emituje zanieczyszczeń ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Żywotność paneli PV szacuje się 25-30 lat. Natomiast okres zwrotu inwestycji jest zdecydowanie krótszy, szczególnie kiedy korzysta się z dofinansowania, tak jak było to w przypadku Gminy Ostrów Wielkopolski.

Można zatem śmiało stwierdzić, że szkoła w Lamkach jest placówką w 100% przyjazną środowisku. Jedyną tego typu w Gminie Ostrów Wielkopolski i regionie.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe