Ostrów: Projekt edukacyjny „Projektowanie Przyszłości”

  • 24.06.2019, 11:36
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Projekt edukacyjny „Projektowanie Przyszłości”
Od lutego do czerwca 2019 r. był realizowany projekt edukacyjny przy współpracy Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych oraz Publicznego Przedszkola Nr 16 w Ostrowie.

W przedsięwzięciu ,,Projektowanie Przyszłości” brała udział grupa sześcioletnich przedszkolaków oraz uczniowie z klasy drugiej kierunku technik budownictwa, którzy wspomagali pracę dzieci. Zadania projektu zostały podzielone i dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci.

- Inspiracją do powstania projektu był program preorientacji zawodowej, a priorytet stanowiło zainteresowanie przedszkolaków tematem budownictwa oraz zaangażowanie do czynnego udziału w zajęciach uczniów technikum. Dla nauczycieli istotnym elementem projektu było wzajemne dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem, w tym sposobami prowadzenia zajęć – powiedziała Ewa Szymańska, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSB-E.

Opracowanie i realizacja projektu, w myśl polityki oświatowej państwa, ma za zadanie służyć dalszej edukacji z zakresu preorientacji oraz pobudzać i rozwijać zainteresowania jak i uzdolnienia w tym zakresie.

- W wieku przedszkolnym dzieci identyfikują się z rodzicami lub innymi, ważnymi dla nich, członkami rodziny. Początkowo dominuje na tym etapie fantazja i marzenia ukierunkowane na wybrane, zazwyczaj najbliższe zawody, wykonywane przez członków rodziny. W miarę rosnącej partycypacji społecznej i poznawania rzeczywistości, wzrasta znaczenie własnych zainteresowań i zdolności – powiedziała Agnieszka Goździkowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego.

 

Realizacja projektu wymagała zastosowania szeregu różnych inicjatyw m.in. wyjścia do Centrum Kształcenia Praktycznego, udział w warsztatach budowlanych inspirowanych przez zawodowców, tworzenia prac plastycznych – projektów/makiet, zabaw tematycznych podejmowanych z własnej inicjatywy przez dzieci. Za realizację zadań przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci zabawek o tematyce budowlanej. Autorki projektu: Ewa Szymańska, Agnieszka Goździkowska, Alicja Kozal nie wykluczają, że będą podejmować podobne inicjatywy.

Realizowany projekt ,,Projektowanie Przyszłości” okazał się inspiracją do zapoczątkowania praktycznych warsztatów budowlanych organizowanych w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego. Pomysł szybko odbił się szerokim echem, nie tylko wśród ostrowskich przedszkoli i szkół podstawowych, chętnie biorących udział w zajęciach. Ostrowską „budowlankę” w ramach orientacji zawodowej, odwiedzili uczniowie spoza powiatu, ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie. Ze względu na rosnące zainteresowanie, nauczyciele ZSB-E poszerzyli ofertę edukacyjną o warsztaty florystyczne pod tematem ,,Las w słoju”. Kolejne zajęcia warsztatowe odbędą się już we wrześniu.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe