Ostrów: OUTW – sposób na aktywne i twórcze życie seniorów

  • 20.06.2019, 13:15
  • Ryszard Binczak
Ostrów: OUTW – sposób na aktywne i twórcze życie seniorów
W minionym roku akademickim Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim, skupiający 427 członków w 26 sekcjach i kołach zainteresowań, zapisał kolejną piękną kartę w swej historii.

Był to czas wyjątkowy. Rok akademicki 2018/2019 Uniwersytet rozpoczynał w atmosferze obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, realizując zadania publiczne ,,Senior w 100-leciu obchodów Niepodległej" i ,,Pielęgnujemy dorobek naszych przodków w 100-lecie Niepodległej", a kończy w ramach zadań ,,Spotkanie z Fryderykiem Chopinem po 190 latach jego pobytu w Antoninie i Ostrowie Wielkopolskim" oraz ,,Wiedza podstawą aktywnego seniora".

- To wymowne chwile naszych życiowych refleksji związanych z patriotyzmem i lokalnymi tradycjami - mówił Józef Kozan, prezes stowarzyszenia podczas Zwyczajnego Ogólnego Zgromadzenia Członków Uniwersytetu. - Życzmy sobie - dodał - abyśmy w naszej uniwersyteckiej rodzinie nadal tworzyli te wartości i przekazywali je naszym następcom pokoleniowym.

 

Podsumowanie działalności Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku nastąpiło w wyjątkowo uroczystej oprawie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Mówili o tym z pasją i zaangażowaniem Józef Kozan, prezes zarządu, Wielkopolski Senior 2018 roku oraz Tadeusz Sarnowski, dziekan Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim, a zarazem przewodniczący Rady Programowej OUTW. Obydwaj wskazali na imponujący dorobek ostrowskiego uniwersytetu, w którym każdy następny rok cechuje się w porównaniu do poprzedniego dynamiką wzrostu. Przybywa słuchaczy, grup szkoleniowych, imprez i nowych inicjatyw. Mimo upływu dekady utrzymany jest nadal duch młodości organizacyjnej. Szerszą wiedzę o zakresie i formach działania Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w roku akademickim 2018/2019 można uzyskać czytając wydaną publikację pn ,,Nasze dokonania w roku obchodów 100.rocznicy Niepodległej oraz 190.rocznicy pobytu Fryderyka Chopina w Antoninie i Ostrowie Wielkopolskim", dostępną na stronie internetowej uniwersytetu [email protected]

 

Podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego najlepsi słuchacze uniwersytetu otrzymali certyfikaty, a wyróżniający się członkowie dyplomy z podziękowaniem za pełną osobistego zaangażowania w działalność na rzecz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

- Dzięki nim - podkreślił Józef Kozan - można było zrealizować wszystkie zaplanowane zadania, a jednocześnie odgrywać znaczącą rolę wśród organizacji pozarządowych w budowaniu kapitału ludzkiego i społecznego samorządności lokalnej.

 

Sympatycznym momentem uroczystości było wręczenie Andrzejowi Leraczykowi, długoletniemu kierownikowi Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, Piotrowi Kuroszczykowi, wójtowi gminy Ostrów Wielkopolski oraz Marzenie Wodzińskiej, wicemarszałkowi Województwa Wielkopolskiego Godności Członka Honorowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim oraz nadanie Henrykowi Czechakowi tytułu ,,Seniora-Jubilata 80"

 

Wszyscy zabierający głos goście wyrażali podziw i uznanie dla osiągnięć uniwersytetu i aktywności ich członków. Starosta ostrowski Paweł Rajski, od roku Honorowy Członek OUTW, zwracając się do zarządu i członków uniwersytetu podkreślił, że tym, co robicie na co dzień, pokazujecie nam, że słowo Senior brzmi dumnie. Dzięki wam - dodał - zmieniło się podejście do roli seniorów w społeczeństwie, wykorzystania ich potencjału oraz stworzenia warunków do samorealizacji, spędzenia czasu czy podnoszenia umiejętności. Niech ta piękna idea integracji i edukacji naszego środowiska trwa i rozwija się.

 

Ta wyjątkowa uroczystość w Pałacu Myśliwskim w Antoninie była kolejnym przykładem konstruktywnej współpracy międzypokoleniowej. To uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina Olga Matuszewska i Nikodem Rubelek, okazując wielki szacunek najstarszym, prowadzili tę uroczystość z dużym wdziękiem i zaangażowaniem, zaś absolwent tej szkoły Łukasz Kryjom wykonał dwa utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina.

 

Z ogromnym zainteresowaniem wszystkich obecnych na uroczystości spotkały się występy zespołów artystycznych ostrowskiego uniwersytetu - Tańczących Seniorek pod kierownictwem Marii Wojtaszek i chóru Ostrowianki pod batutą Jana Szkudlarza. Śpiew, muzyka i taniec były w tym historycznym miejscu balsamem dla duszy. Panował znakomity nastrój, dobra zabawa i optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Wspólne zdjęcie i poczęstunek z Chopinem w tle były okazją do sympatycznych rozmów i wspomnień.

 

 

 

Kazimierz Nawrocki

 

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe