×

Kalisz: 5 milionów na odpady ze Szczypiorna

  • 20.06.2019, 08:05 (aktualizacja 25.06.2019, 19:15)
  • Ryszard Binczak
Kalisz: 5 milionów na odpady ze Szczypiorna
Kalisz otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotację w wysokości około 5 milionów złotych na usunięcie odpadów niebezpiecznych, składowanych w jednym z magazynów w Szczypiornie. To połowa łącznej kwoty, jaką będzie trzeba przeznaczyć na ten cel.

Nielegalnie składowane odpady w Szczypiornie zostały ujawnione kilka lat temu. Właściciel magazynu nie usunął ich. Aby chronić mieszkańców, Miasto przejęło magazyn z zamiarem usunięcia chemikaliów. Likwidacja składowiska to jednak zadanie niezwykle kosztowne, oszacowane na około 10 milionów złotych. Z uwagi na ten fakt samorząd Kalisza szukał dofinansowania zewnętrznego na ten cel, wnioskując o 80 proc. całej kwoty potrzebnej do usunięcia chemikaliów. Początkowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zaproponował dotację w wysokości 25 proc. całkowitego budżetu tego procesu. Wartość tę udało się jednak podwoić. 
- Bardzo dobrze, że udało się zwiększyć kwotę dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, chociaż i tak jest to kwota niższa, niż wnioskowaliśmy. Z drugiej strony te 50% to maksimum tego, co obecnie mogliśmy uzyskać. W lipcu zapadnie ostateczna decyzja co do kwoty dofinansowania, ale mam nadzieję, że już nic się nie zmieni i jeszcze w tym roku będziemy mogli  przynajmniej rozpocząć proces usuwania tych odpadów - skomentował decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska prezydent Krystian Kinastowski. 
Mieszkańcy Szczypiorna mogą więc już spać spokojnie. Odpady, które niepokoiły ich przez kilka lat, niebawem zostaną usunięte i zutylizowane.
JK
Fot. Iwona Cieślak 

 

Ryszard Binczak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe