Ostrów: Ogród zmysłów

  • 18.06.2019, 07:53
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Ogród zmysłów
Już od 14 czerwca uczniowie z ostrowskiego Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim mogą korzystać z udogodnień ogrodu sensorycznego.

Dzięki pomocy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka w naturalne otoczenie placówki wkomponowano elementy oddziałujące na wszystkie zmysły, a przez to mające pozytywny wpływ na rozwój sfer poznawczych niepełnosprawnych intelektualnie wychowanków szkoły. W ten sposób powstał niepowtarzalny „Ogród zmysłów”, miejsce, w którym obok roślin zorganizowano urządzenia wydające dźwięki (szum wody, uderzenia kropli o kamienie) i wykorzystujące bodźce pozawzrokowe w dużo większym stopniu niż w każdym innym ogrodzie, a także udogodnienia dla osób z trudnościami w poruszaniu się odpowiednio szerokie i utwardzone ścieżki, rabaty na podwyższeniach czy piaskownica dla wózków inwalidzkich. Dzieci i młodzież ze szkoły specjalnej uczą się świadomie i spokojnie odbierać otaczający świat, ale nie wszyscy są obdarzeni prawidłowo funkcjonującymi zmysłami.

Hortiterapia (ogrodolecznictwo) umożliwi uczniom z niepełnosprawnością intelektualną lepszą kontrolę zachowania oraz emocji i pomoże w zdobyciu praktycznych umiejętności. Pielęgnacją ogrodu zajmą się uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, którzy w trakcie nauki szkolnej poznają proste czynności pracy. Opieka nad roślinami z pewnością pozytywnie wpłynie na ich poczucie własnej wartości jako pełnoprawnych członków społeczeństwa, poczucie odpowiedzialności i sprawstwa. Ogrodnicze zajęcia terapeutyczne mogą pomóc zmniejszyć napięcie i stres nawet poprzez bierne korzystanie z ogrodu w formie spacerów, doznań sensorycznych czy nawet samego widoku roślin.

Powstanie ogrodu jest efektem pomysłowości pracowników szkoły oraz ich kreatywnego poszukiwania aktywizujących form i metod pracy z tymi wyjątkowymi uczniami. Nie zostałby jednak zrealizowany, gdyby nie finansowe wsparcie z zewnątrz. Podziękowania należą się zwłaszcza panu Jurkowi Owsiakowi, który zresztą odwiedził szkołę w maju 2017 roku. ZSS od lat prowadzi własny sztab w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kwestuje, zagrzewa do zbiórki, zaraża swoją działalnością.

Uroczyste otwarcie „Ogrodu zmysłów” odbyło się 14 czerwca, w trakcie V Integracyjnych Igrzysk Olimpijskich, zorganizowanych przez nauczycieli ZSS z okazji Dnia Dziecka. Imprezę uświetniła obecność zaproszonych gości z ostrowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Pracownicy ZSS po raz kolejny zachęcali do podejmowania wspólnych działań i integracji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Przypomnijmy inne inicjatywy, takie jak Maraton Uśmiechu (w tym roku odbyła się V edycja), Spotkanie z eSką (w Galerii Ostrovia) czy Dzień Porad (odpowiednik Drzwi Otwartych przed rekrutacją w szkołach masowych). Integracyjne Igrzyska Olimpijskie to cykliczna impreza sportowa dla drużyn uczniowskich w różnych konkurencjach indywidualnych i zespołowych, a także zabawy dla gości na stanowiskach festynowych i rekreacja dla wszystkich.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe