Powiat Ostrowski: ,,Zrozumieć starość" - wyjątkowe warsztaty dla uczniów

  • 18.06.2019, 05:05
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: ,,Zrozumieć starość" - wyjątkowe warsztaty dla uczniów
„Zrozumieć starość” pod takim hasłem w gminie Ostrów Wielkopolski odbyły się warsztaty skierowane do młodych ludzi.

Zajęcia zorganizowano w trzech szkołach podstawowych: Sobótce, Lewkowie i Gorzycach Wielkich. Wzięli w nich udział uczniowie klas: VI i VII. Głównym założeniem warsztatów było zrozumienie przez młodzież, osób starszych, ich potrzeb i codziennych ograniczeń związanych z wiekiem. Zajęcia miały także przełamać stereotypy oraz zachęcić uczniów do niesienia pomocy seniorom w każdej dziedzinie życia. Były to pierwsze tego typu zajęcia w gminie Ostrów Wielkopolski i powiecie ostrowskim.

Warsztaty podzielone były na dwie części. Pierwsza - teoretyczna, która wprowadzała do tematu o starości. Odpowiadała m.in.: na pytanie jak zmienia się nasz organizm z wiekiem, czym zajmuje się gerontologia i ile wynosi przeciętny czas życia w Polsce. Młodzież obejrzała także kilkuminutowy film z udziałem seniorów. Jego głównym przesłaniem była refleksja nad przemijającym życiem i niespełnionymi marzeniami.

Druga część warsztatów to zajęcia typowo praktyczne. Każdy chętny mógł przymierzyć specjalny kombinezon. To swoiste doświadczenie starości. Ubranie osłabia mięśnie, zmniejsza zakres ruchu w stawach, ogranicza czucie i utrudnia zadania manualne, osłabia słuch, a specjalne gogle także wzrok. Młodzież mogła także przymierzyć specjalne rękawice, które symulowały chorobę Parkinsona.

- Zajęcia miały więc, bardzo praktyczny charakter. Dzięki nim łatwiej dzieciom zrozumieć starość. Nowe doświadczenia będą im potrzebne na przykład podczas akcji wolontariackich z seniorami, może częściej i chętniej pomogą własnej babci i dziadkowi… – podkreśla Ryszard Michalski, prezes Stowarzyszenia CREO w Poznaniu.

Uczniowie w takim kombinezonie musieli wejść i zejść po schodach. Jak się okazuje z pozoru prosta czynność, okazała się nie lada wyzwaniem. O wykonaniu przysiadów, zawiązaniu sznurówek przy butach, czy przeczytaniu tekstu drobnym drukiem - nie było mowy. Okazało się, że "w takim stroju" są to czynności zbyt trudne do wykonania dla młodzieży, a są to typowe rzeczy, jakie muszą codziennie wykonywać osoby, które mają lat 70.

W warsztatach w Lewkowie wziął udział wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

- Edukacja dzieci i młodzieży w tym zakresie, pozwala uwrażliwić ich na potrzeby osób starszych i wpłynąć na poprawę stosunku i relacji młodych ludzi do seniorów. Uczy ich także w jaki sposób, nie pozwolić sobie na zbyt szybkie starzenie się. Świetnym przykładem jest krótki reportaż, który wspólnie zobaczyliśmy podczas warsztatów. Aktywność fizyczna, pielęgnowanie pasji i zainteresowań przez całe życie, wspólne spotkania ze znajomymi, zdrowe odżywianie, tego typu rozwiązanie zapewne przyniosą oczekiwany efekt. - podkreśla wójt Piotr Kuroszczyk.

W zajęciach w Gorzycach Wielkich wzięła udział radna Gminy Ostrów Wielkopolski Agnieszka Głowacka, która nie ukrywała, że tego typu zajęcia są doskonałą propozycją dla młodych ludzi, ale i tych nieco starszych.

- Zajęcia uczą przede wszystkim pokory i wrażliwości do osób starszych. Jestem pod ogromnym wrażeniem zajęć. Cieszę się, że mogłam w nich uczestniczyć. - mówi radna.

Polska starzeje się najszybciej w Europie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku liczba seniorów w wieku powyżej 80 lat, wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.

Warsztaty przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej w Poznaniu.

 

 

 

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe