Ostrów: Nie godzę się na kolejowy rozbiór miasta

  • 11.06.2019, 20:24 (aktualizacja 12.06.2019, 20:32)
  • Ryszard Binczak
Ostrów: Nie godzę się na kolejowy rozbiór miasta
W Ostrowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo – Techniczna pod hasłem „Nowoczesna Kolej kluczem do rozwoju kraju”. Rozmawiano na niej m.in. o projektowanych trasach Kolei Dużych Prędkości.

Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, w swoim wystąpieniu wskazała na umniejszanie pozycji Ostrowa Wielkopolskiego jako ważnego węzła kolejowego w strategicznym projekcie, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przedstawione rozwiązania nowo budowanych połączeń kolejowych, tzw. „10 szprych”, a przede wszystkim lokalizacja rozjazdów w Kaliszu (w kierunku Poznania) oraz w Sieradzu (w kierunku Wrocławia), diametralnie zmieniają sytuację na niekorzyść Ostrowa.
- Ostrów Wielkopolski to ważny ośrodek gospodarczy, edukacyjny, kulturalny i sportowy. To przede wszystkim ponad 140 lat kolejowej tradycji. Jesteśmy głównym węzłem kolejowym południowej Wielkopolski oraz czwartym miastem w województwie wielkopolskim generującym największy ruch pasażerski (1 000 000 pasażerów rocznie). Wszystko to zaowocowało podpisaniem memorandum o współpracy, pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Qingbaijiang, Dystryktem Miasta Chengdu, gdzie zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Kolejowy z funkcjonującymi towarowymi połączeniami do Europy, w tym do Polski – podkreśliła prezydent Ostrowa. - Nie godząc się na kolejowy rozbiór naszego miasta, zdecydowałam się wystosować apel do osób i instytucji, które mają wpływ na realizację tej inwestycji oraz plany dotyczące kierunków rozwoju infrastruktury transportowej naszego kraju, jak również do osób reprezentujących nasz region w naczelnych organach władzy.

Otrzymają go: Mateusz Morawiecki - Prezes Rady Ministrów, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Mikołaj Wild - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, Ireneusz Merchel - Prezes Zarządu PKP PLK, Andrzej Dera - Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Łukasz Mikołajczyk - Senator RP, Tomasz Ławniczak - Poseł na Sejm RP, Jarosław Urbaniak - Poseł na Sejm RP.
- Liczę, że mój apel znajdzie wsparcie wśród osób zajmujących się rozwojem infrastruktury transportowej, a przede wszystkim rozumiejących jej kluczowy wpływ na dynamikę rozwoju miast, regionów i kraju. Bo tylko osoba rozumiejąca znaczenie kolei dla rozwoju naszego Miasta, może szczerze powiedzieć, że rozumie nas – mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – dodała Beata Klimek.

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe