Powiat Ostrowski: Kaźmierczak mistrzem ortografii

  • 10.06.2019, 05:21
  • Ryszard Binczak
Powiat Ostrowski: Kaźmierczak mistrzem ortografii
Jakub Kaźmierczak został Mistrzem Ortografii Gminy Ostrów Wielkopolski. Uczeń ze Szkoły Podstawowej w Lamkach w specjalnie przygotowanym tekście popełnił najmniej błędów. W sumie o tytuł mistrza ortografii walczyło 17 uczniów z 9 szkół.

Uczniowie musieli wykazać się znajomością m.in.: pisowni małych i wielkich liter, pisowni rozłącznej i łącznej czy zasad interpunkcji. Tekst dyktanda oparty był na książce dla dzieci „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Autorem była nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Urszula Michalak ze szkoły w Lamkach. Oto wybrany krótki fragment tekstu: „(…) Tym bardziej, że lupę można przecież wykorzystać na różne sposoby. Po pierwsze – lupa jest świetna do odpychania pływających tu i ówdzie meduz. Po drugie – oglądane przez nią szprotki wyglądają jak rekiny, a co za tym idzie, każda kąpiel zamienia się w niezwykłą ekscytującą przygodę. (…)”.

Konkurs podzielony był na dwa etapy. Wcześniej, każda placówka wyłoniła na szczeblu szkolnym dwóch najlepszych uczniów, którzy reprezentowali placówkę w finale gminnym. Ten odbył się tradycyjnie w szkole podstawowej w Lamkach. Pomysłodawcą konkursu, który po raz pierwszy został zorganizowany 5 lat temu jest Małgorzata Konrad, dyrektorka szkoły w Lamkach.

Napisane prace oceniało specjalnie powołane jury: Joanna Wybierała (SP Lamki), Anna Ogiejko – Biczysko (SP Lamki), Danuta Kamzol (SP Lewków) oraz Ewa Robaczyk (SP Wtórek).

- Język polski pełen jest ortograficznych reguł, mnóstwo wyjątków do zapamiętania, gramatyka, która ma nieregularne formy. Jednym słowem język polski do łatwych nie należy, dlatego już teraz gratuluję Wam udziału w konkursie gminnym. Dla mnie każdy z Was jest Mistrzem. - mówił podczas otwarcia konkursu wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Drugie miejsce zajął Tymoteusz Krysiak z Łąkocin, a trzecie miejsce zdobyła Lena Brodala ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach Wielkich.

Każdy uczeń otrzymał upominek ufundowany przez wójta gminy Piotra Kuroszczyka. Specjalne podziękowania trafiły także do nauczycieli i jury. Zwycięzca konkursu, Jakub Kaźmierczak poza upominkiem otrzymał także statuetkę Mistrza Ortografii oraz markowe pióro. Gratulację uczestnikom złożył także przewodniczący rady Piotr Śniegowski.

Dzieci, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, w przerwie mogli obejrzeć przedstawienie teatralne „Zamieszanie w krainie bajek”. To bajkowe opowiadanie propagujące czytanie książek, przygotowane przez Urszulę Michalak, nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Lamkach.

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe