Żużel: 23 lata od tragicznego wypadku Rifa

  • 06.06.2019, 08:21
  • Ryszard Binczak
Żużel: 23 lata od tragicznego wypadku Rifa
Był czwartek, 6 czerwca 1996 roku. Boże Ciało. Żar lał się z nieba. Na stadionie podczas meczu ówczesnej Iskry Ostrów z Unią Leszno zasiadł komplet publiczności. Piąty wyścig dnia. Pod taśmą startową od krawężnika ustawili się: Andrzej Szymański, Paweł Łęcki, Robert Mikołajczak i Rif Saitgariejew.

Na wejściu w pierwszy łuk doszło do klasycznego domino. Rosjanin jadący najbliżej bandy został potrącony przy próbie złożenia się w pierwszy wiraż. Wyprostował motocykl i z całym impetem pojechał w płot. Nie było wówczas band dmuchanych. Był natomiast feralny słupek przy bramie wjazdowej do parkingu. Właśnie w ten metalowy słupek z niesamowitą siłą uderzył Rifa Saitgariejew. Wypadek wyglądał koszmarnie. Obrażenia, jakich doznał rosyjski żużlowiec były bardzo poważne. Na sygnale został przewieziony do ostrowskiego szpitala, gdzie przez kolejnych 12 dni trwała walka o życie „Tatarskiej Strzały”.
Idol ostrowskich kibiców zmarł 18 czerwca 1996 roku. Kilka dni później tysiące ostrowian w strugach ulewnego deszczu pożegnały Rifa Saitgariejewa. Odszedł bohater, bożyszcze tłumów, wspaniały człowiek i wielki wojownik na torze.
Od tragicznego wypadku mija dziś 23 lata. Zmieniały się kluby w Ostrowie, zmieniały się zarządy i żużlowcy. Urosły kolejne pokolenia kibiców żużla. Niektórzy znali Rifa tylko z opowiadać ojców czy dziadków. Pamięć o „Tatarskiej Strzale” trwa jednak wiecznie.
W historii było wielu, On był ponad wszystkimi… Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o Tobie, Rif…
Maciej Kmiecik

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe