Powiat Kaliski: Rok Moniuszkowski

  • 05.06.2019, 09:13
  • Ryszard Binczak
Powiat Kaliski: Rok Moniuszkowski
Koncert „Znasz-li ten kraj’’ - Od utworów Moniuszki do Niepodległości odbył się przed starostwem powiatowym w Kaliszu.

Projekt o tej samej nazwie realizowany był przez stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz przez powiat kaliski w Roku Moniuszkowskim, w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki – „ojca” polskiej opery narodowej, polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, autora ponad 268 pieśni, wielu oper. Patronat nad wydarzeniem objął starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Przed starostwem została zaprezentowana wystawa „Moniuszko wczoraj i dziś”. Na planszach znalazły się ciekawostki z życia Moniuszki, jego osiągnięcia kompozytorskie oraz najważniejsze fakty z życia „ojca” polskiej opery. Wystawę można oglądać w holu starostwa na I piętrze.

Koncert upamiętniający sławnego kompozytora w jubileuszowym roku był tak pomyślany, by przedstawić jak najszerzej twórczość artysty i wspólnie z publicznością wykonać niektóre utwory. Koncert składał się z trzech części. W pierwszej widzowie usłyszeli modlitwę „Ojcze nasz” w wykonaniu The Sunday Singers. Projekt zakładał wykonanie pieśni „Znasz-li ten kraj” z mieszkańcami Kalisza i powiatu kaliskiego, utwór wykonał z publicznością wokalista i wykładowca WP-A w Kaliszu Adam Michalak. Zaprezentowano również Arię Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, z opery Halka oraz Arię Skołuby z Opery „Straszny Dwór” „Ten zegar stary”. W przerwach między poszczególnymi częściami koncertu wiersze Adama Mickiewicza recytował Piotr Bigora, który również przybliżał życie i twórczość Stanisława Moniuszki.

Druga część koncertu przed kaliskim starostwem składała się z wykonań chóralnych pieśni Moniuszki w ramach części zatytułowanej „Śpiewająca Polska”. Zaprezentowały się Chór Izydorki Szkoły Podstawowej z Biadek ( dyryg. Klaudia Szubert), Chór Duodecimus Szkoły Podstawowej nr 12 w Kaliszu (dyryg. Krystyna Witasiak), Chór Szkoły Podstawowej z Pamiątkowa (dyryg. Urszula Grzęda) oraz Zespół Wokalny INSPIRO dyryg. Aleksandra Wojtaszek.

Trzecia część koncertu objęła nowoczesne aranżacje pieśń Moniuszki przygotowane przez Macieja Bąka, który również akompaniował przy fortepianie. Zaśpiewali wokaliści The Sunday Singers przy akompaniamencie muzyków: Mirosława Skowrońskiego – perkusja, Tobiasza Michna – kontrabas, Grażyny Leja-Franczyk – skrzypce, Katarzyny Ślachetka – skrzypce, Magdaleny Kalinowskiej – altówka, Janiny Marzec – wiolonczela, oraz muzyków z OSP Lisków: Mariusza Trzcińskiego – klarnet, Mai Trzcińskiej- flet, Piotra Szmajdzińskiego- flet, Adriana Bończyka- klarnet.

Koncert poprzedziła msza święta w Sanktuarium Narodowym w Kaliszu w intencji mieszkańców miasta Kalisza oraz rolników ogrodników i sadowników z powiatu kaliskiego. Mszę odprawił ks. biskup senior Stanisław Napierała oraz ks. prałat Jacek Plota

WP

Fot. M. Wolarz, E. Winowicz

 

Ryszard Binczak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe